שיא בכמות המשקעים: גשמים עזים בצפון ובמרכז, שלג כבד בחרמון

המערכת החורפית הגיעה לשיאה - ושטפה את הארץ מהגולן והגליל ועד לנגב. בחלק מהאתרים נמדדו משקעים בהיקף שלא זכור כבר שנים ארוכות, שהביאו לזרימה חזקה בנחלים ולהצפות. מפלס הכינרת ממשיך לעלות - והוסיף כבר שישה סנטימטרים

החרמון מושלג (רפאל נוה, אתר החרמון)

המערכת הסוערת שהחלה בין רביעי לחמישי התחזקה הלילה והבוקר והגיעה לשיאה - בתאריך הסמלי שבו החל החורף באופן רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

כמויות המשקעים הנאות שירדו עד כה כבר חצו את הממוצע של כל דצמבר בחלקים מצפון הארץ - שם שוצפים הנחלים בזרימה חזקה שגרמה לעליית מפלס הכינרת בשישה סנטימטרים. מזג האוויר הסגרירי ימשיך ללוות אותנו לאורך סוף השבוע, יעצור להפוגה קלה בראשון - ויתחדש יום למחרת.

לפי הנתונים, נמדדו מתחילת המערכת הנוכחית 28 מילימטרים גשם בירושלים, 13 מילימטרים בבית דגן, ובבית ג'ימל הסמוכה לבית שמש - 31 מילימטרים.

במרכז אומנם נהנו ממנת משקעים גדושה, אבל ה"כוכב" האמיתי הוא אזור הצפון: בקיבוץ אילון שבגליל המערבי נשבר שיא של כל הזמנים בכמות הגשם ליממה - כשבין 8:00 בבוקר אתמול לשעה המקבילה היום ירדו לא פחות מאשר 135 מילימטרים גשם.

השיא הקודם נקבע על 128 מילימטרים, בדצמבר 1975. במערכת כולה נרשמה באילון כמות יוצאת דופן של משקעים - 193 מילימטרים.

הגשם השוטף הביא הרבה נחת לאנשי רשות המים, לנוכח הזרימות החזקות בנחלים. בנהר הירדן נשבר שיא של 20 שנה בספיקה החודשים - שנמדדה ב-100 קו"ב לשנייה.

גם נחלי הגליל המערבי - בצת, כזיב, בית העמק, געתון ויסף - שוצפים בזכות כמויות המשקעים הנאות. בחלקם נרשמה ספיקה בהיקף כה גדול שלא נמדד זה עשור, מה שהביא להצפות ברחובות נהריה הסמוכים לגדות הגעתון.

נחלי רמת הגולן התמלאו הבוקר בזרמי מים אדירים. "זהו חלק מאגן ההיקוות של הכינרת", הסבירו ברשות המים. "בחלקים מהאזור ירדה כמות גשמים של יותר מ-100 מילימטרים". הממוצע לדצמבר בצפון הגולן נקבע על 160 מילימטרים, אך החודש נמדדו שם כבר יותר מ-230 מילימטרים. "זה חריג", ציינו ברשות - והוסיפו: "לא זכורה מערכת עוצמתית כזאת מאז ינואר 2004".

מנהל אתר החרמון, שאול אוחנה, שוחח בצהריים עם חדשות 2 באינטרנט מפסגת ההר - שהתכסה מעטה לבן מרהיב וערפל כבד.

"עד כה, הצטברו ברכבל התחתון 30 סנטימטרים שלג - מתוך 60 סנטימטרים לפחות שדרושים לגלישה", הוא אמר. "השלג עדיין יורד וככל הנראה ימשיך גם מחר. האתר לא צפוי להיפתח למבקרים בגלל מזג האוויר הסוער, ואנו נוקטים מאמצים כדי לפתוח אותו ביום ראשון, בתקווה שהתנאים יאפשרו את זה".

לפי התחזית המעודכנת, במהלך היום ובשעות הלילה יוסיף לרדת לסירוגין גשם - מצפון הארץ עד לצפון הנגב. הוא ילווה סופות רעמים. גם השלג בחרמון יימשך. תחול ירידה נוספת בטמפרטורות ומזג האוויר ייעשה קר מהרגיל בעונה. רוח חזקה תמשיך לנשב, ובמדבר יהודה וים המלח קיים חשש מפני הצפות. בדרום הארץ יישקע האובך בהדרגה.

מקום בארץטמפרטורה
רמת הגולן10-6
הגליל העליון6-3
הכינרת16-11
חיפה15-12
תל אביב15-13
ירושלים 9-6
באר שבע 15-11 
ים המלח 21-12
מצפה רמון 12-5
אילת 20-11 

מחר, שבת, יוסיף לרדת גשם מדי פעם בצפון הארץ ולאורך מישור החוף. במהלך היום הוא ייחלש בהדרגה ויימשך בעיקר הצפון, עד שייפסק כליל בשעות הלילה. תורגש התחממות קלה, אך עדיין יהיה קר מהרגיל. ביום ראשון ייפתח השבוע עם התחממות קלה. השמיים יהיו מעוננים חלקית, ולקראת לילה יתחדש הגשם - תחילה בצפון ואחר כך גם במרכז. הוא ילווה במשבי רוח ערים.

ת"א: רח' ארלוזורוב מוצף (גלי שפס)

בשני יירד גשם לפרקים, בעיקר במרכז הארץ ובצפון הנגב. הוא ילווה סופות רעמים. בהר הנגב ייתכן גשם מקומי, ובנחלי האזור ובמישור החוף קיים חשש מהצפות. כך גם במדבר יהודה ובים המלח. רוחות חזקות יינשבו וישרור אובך. בדרום ייתכנו סופות חול. תורגש התקררות נוספת.