מאבק האחיות תם: "צריך לדעת לתגמל"

אחרי חתימת ההסכם בין האוצר לאחיות במערכת הפוליטית מברכים. שר הפנים ישי: "יש להמשיך לראות באחיות כוח חיוני למשק ולעם שאין לפגוע בו". יחימוביץ': "האחיות לא נלחמו רק עבור עצמן, אלא עבור שירותי בריאות ציבוריים נורמליים"

בתום 17 ימים של שביתה הושג הלילה הסכם בין משרד האוצר להסתדרות האחיות ובמערכת הפוליטית מברכים על חזרת האחיות לעבודה מלאה, ובמקביל מותחים ביקורת חריפה על הסחבת שנגרמה בדרך להשגת הפשרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הפנים אלי ישי הביע את הערכתו הרבה לאחיות וטען כי על המדינה לעת לתגמל אותן כפי שמגיע להן. "המציאות שבה האחיות, שעושות ימים כלילות במסגרת עבודתן, לא זוכות לתגמול הראוי, וזאת בשעה שהאוצר ידע לתגמל מעל ומעבר ארגונים ועובדים חיוניים, אך חיוניים פחות מהאחיות לא התקבלה על הדעת", הדגיש השר ישי. הוא הוסיף כי "יש לברך על ההסכם המתקבל ולהמשיך לראות באחיות כוח חיוני למשק ולעם שאין לפגוע בו".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' בירכה על ההסכם, אך הביעה צער על כך שהאחיות נאלצו להגיע לכדי שביתה. "טוב שהסאגה הזו הגיעה לסיומה, אך חבל שהאחיות נאלצו לעבור מסכת מייגעת של תחנונים וסחבת", אמרה. "האחיות לא נלחמו רק עבור עצמן, אלא עבור שירותי בריאות ציבוריים נורמליים בישראל".

היא מתחה ביקורת על הטיפול של ראש הממשלה במשבר ואמרה: "נתניהו לא מצא את המטרה הזו ראויה מספיק. ממשלה אחראית היא ממשלה המקשיבה למצוקות בשטח בזמן שהן מתרחשות ויודעת להביא לפתרונן בזמן".

 "האחיות: פעלנו מתוך אחריות ובמסירות"

"הסכם היסטורי", האחיות (חדשות 2)
על פי ההסכם שגובש בין הצדדים הלילה, יקבלו האחיות תוספת לשכרן בסכום הנע בין 1,100 ל-1,600 שקלים. יישום ההסכם יתפרס על פני ארבע שנים וחצי. בנוסף לכך יקבלו האחיות את שתי הפעימות האחרונות במסגרת ההסכם במגזר הציבורי - תוספת של 3.25% לשכרן, כך שהתוספת הכוללת לשכר הבסיס של האחיות תנוע בין 1,350 ל-1,900 שקלים. מהאוצר נמסר כי "מתוך עלות ההסכם יוקצה 1% לפתרון בעיות המקצוע".

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה לחדשות 2 באינטרנט הבוקר כי היא "רוצה לברך את כל האחיות שחוזרות לעבודה. אני חושבת שזה יהיה בוקר טוב עבור החולים". היא הוסיפה כי "המאבק לא היה קל. פעלנו מתוך אחריות ובמסירות. ההסכם מעניק תוספת של כ-1,400 שקלים לשכר הבסיס של האחיות".

כהן הוסיפה כי כשני שלישים מהתוספת לשכר האחיות יינתנו כבר בשנה הראשונה והשנייה. "למרות הקשיים הגיע הזמן לשפר את השכר והדבר נעשה. אני רוצה לברך את נשיאת בית הדין הארצי לעבודה נילי ארד ואת יו"ר ההסתדרות עופר עיני שפעל בלי הפסקה כדי לעזור לנו. אני חושבת שלמרות שמדובר בתקופת בחירות - תוספת שכר של כ-14%, כשמלכתחילה ביקשנו תוספת של 15%, היא הישג נאה".

האוצר: ההסכם יביא שקט ויציבות למערכת

"אני מברך על השגת ההסכם עם הסתדרות האחיות", אמר הלילה הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם. "מדובר בהסכם שיעודד כניסה למקצוע הסיעוד ויביא לתקופה משמעותית של שקט ויציבות במערכת הבריאות, לרווחת החולים. ההסכם מיטיב עם בעלי השכר הנמוך ומתגמל בעד עבודה נוספת".

אמסלם הודה לשר האוצר, ליועץ המשפטי לממשלה, לנשיאת בית הדין לעבודה נילי ארד ולפרקליטות על כך ש"ליוו את המשא ומתן וסייעו בהבאת הסכסוך לסיומו". סגן הממונה על התקציבים באוצר משה בר סימן טוב ציין כי "ההסכם משקף איזון ראוי בין הצורך לתמרץ כניסה למקצוע ולעודד עבודה נוספת לבין האתגרים הצפויים בתקציב המדינה בתקופה הקרובה".

על פי נתוני משרד הבריאות, לאורך 17 ימי שביתת האחיות נדחו אלפי ניתוחים בבתי החולים ברחבי הארץ, יותר מ-100 אלף חיסונים לתינוקות ו-50 אלף חיסונים לתלמידי בתי הספר לא התבצעו ויותר מ-20 אלף מעקבים במרפאות טיפת חלב בוטלו. במשרד האוצר מעריכים כי נזקי השביתה נאמדים במיליוני שקלים.