הילדים לא אכלו פירות וירקות - והתעוורו

ארבעה ילדים אושפזו לאחרונה בבית החולים בשל מחסור חמור בוויטמינים. אחד מהם אכל בעיקר פיתה עם שוקולד והתעוור, השני אכל שניצלים מעובדים והחל לסבול מכאבי עצמות, ושניים אחרים כמעט ולא נגעו בפירות וירקות. הרופאים הזהירו: "ילדים בררניים עלולים לפתח מחסור בוויטמינים שונים"

חשוב לאכול ירקות. אילוסטרציה (חדשות 2)

ההתעקשות של הורים כי ילדיהם יאכלו ירקות ופירות מתבררת כמוצדקת ביותר: שני נערים התעוורו כתוצאה ממחסור קיצוני בוויטמינים, לאחר שכמעט ולא אכלו פירות וירקות, ילד אחר סובל מבעיות אורתופדיות קשות מאותה הסיבה וילד נוסף בן 6 אושפז בבית החולים "דנה" לילדים בתל אביב עם צליעה וכאבים בעצמות בשל מחסור בוויטמינים - כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמו של אחד הנערים שהתעוור סיפרה על מה שנהג לאכול ביום-יום: "הילד שלי היה מאוד בררני באוכל, במשך תקופה ארוכה הוא אכל בעיקר פיתה עם שוקולד וקורנפלקס בלי חלב. הוא לא נגע בבשר, בפירות ובירקות". למרות זאת, היא החליטה לא להתערב כדי לא לריב איתו: "לא הייתי מודעת לסכנות באכילה כזו".

לאחר זמן מה, החלו אצלו כאבי ראש חזקים, שנגרמו בשל לחץ גולגולתי שנגרם ממחסור בוויטמין A. היום התזונה שלו השתפרה, הוא מקבל תוסף של הוויטמינים והוא רואה טוב יותר. עם זאת, הוא לא יחזור לראות כמו בעבר: "הילד שלנו התעוור בגלל בורות שלנו", אמרה האם בעצב.

"אכל רק שניצל מעובד"

בבית החולים דנה לילדים, טיפלו הרופאים בילד בן 6 שסבל מכאבי עצמות חזקים וצליעה, ואז התגלה כי סובל ממחסור בוויטמין C. לאחר בדיקה, התברר כי תזונתו דלה וכי היא נוהג לאכול רק שניצל מעובד ומוכן.

מנהלת היחידה לנוירולוגיית ילדים בבית החולים "דנה" פרופ' אביבה פתאל-ולבסקי, סיפרה על המקרים: "כשבדקנו עם ההורים של שני הילדים מה הן אוכלים, התברר שאחד מהם אוכל רק לחם עם שוקולד למריחה", סיפרה. "ילדים שהם אכלנים בררנים מאוד, ואוכלים דיאטה לא מגוונת המושתת על מספר מצומצם מאוד של מזונות, עלולים לפתח מחסור בוויטמינים שונים".