אין צווי מניעה: שביתת האחיות תימשך גם היום

בתום שעות של דיונים קדחתניים הוחלט אמש בבית הדין לעבודה לדחות את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לעובדים השובתים. בכך ייכנסו היום העיצומים ליומם ה-10. עד כה, גרמו השיבושים במערכת הבריאות לדחייתם של 6,000 ניתוחים ולביטול 20 אלף בדיקות מעקב. בית הדין לעבודה: "מצפים מהמדינה לגלות יותר גמישות"

שופטת בית הדין לעבודה, אפרת לקסר, דחתה אמש את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות והתירה בכך את המשך העיצומים שהן נוקטות במחאה על תנאי שכרן. בכך ייכנסו השיבושים במערכת הבריאות ליומם העשירי, זאת - בצל נתונים מדאיגים שהתקבלו על היקף הפגיעה באזרחים שגרם המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי גורמים באולם בית הדין, אמרה השופטת אפרת לקסר לנציג המדינה: "אני לא מבינה מה הקריטריונים שלכם. אנחנו מצפים מהמדינה לגלות יותר גמישות בסיטואציה הקיימת". הסתדרות האחים והאחיות התחייבה בדיון שלא להחריף את המאבק, כלומר שלא תתקיים שביתה חריפה יותר, כמו שהתקיימה היום, אלא ב"מתכונת שבת" כפי שהתקיימה בימים הקודמים.

עד כה, גרמה השביתה מתחילתה לדחייתם של 6,000 ניתוחים ולא פחות מ-3,000 תורות לחיסון תינוקות התבטלו. לצד אלה, לא נערכו 2,500 מעקבי היריון ומספר דומה של אבחונים מסוגים שונים. נוסף על כך, התבטלו כ-20 אלף בדיקות מעקב אחר מצבם של חולים כרוניים.

"בתי החולים יקרסו תוך יומיים"

האחיות העלו הילוך אתמול בבוקר במאבקן ונטשו במרוכז את המחלקות בבתי החולים, שנותרו מאוישות בכוח אדם מצומצם שסיפק מענה במקרים דחופים בלבד. בבקשת המדינה שנידונה אמש בבית הדין לעבודה נטען כי "הצעדים הארגוניים שבהן נוקטות האחיות נעשים שלא כדין ובגדר שביתה בלתי מוגנת".

גורם בכיר במשרד הבריאות הזהיר שאם ההשבתות כפי שהיו אתמול, ארבע שעות מחוץ למחלקות, יימשכו - בתי החולים יקרסו לחלוטין בתוך יומיים.

אילנה כהן יו"ר הסתדרות האחיות אמרה בסיום הדיון בבית הדין לעבודה כי "האחיות נהגו במוסריות ואחריות גם במהלך תשעת הימים האחרונים. אנו מקווים שמעתה המו"מ יתנהל באינטנסיביות לפתרון המשבר. רק החרגת שכר האחיות והפיכת האחיות למקצוע בעדיפות לאומית יפתור את המשבר".

ממשרד האוצר נמסר כי הצדדים ימשיכו להתדיין היום תוך הבטחה של הסתדרות האחיות של לא להחריף שוב את הצעדים במהלך המשא ומתן, כפי שקרה אתמול. "בעת זו של ערב בחירות, הממשלה מנועה מלקבל החלטות תקציביות כבדות משקל", נמסר.