ברקת: "אחרי השלג הראשון נחסום כבישים"

עיריית ירושלים נערכת לשלג בבירה החל מיום רביעי. ראש העיר ברקת הודיע כי המשטרה תחסום את הכניסות לעיר וצירים מרכזיים. הלימודים עשויים להתקצר כבר ביום ד'. "הפקנו לקחים מהסופה הגדולה הקודמת", הצהיר‎

ירושלים נערכת לשלג - האם הלקחים הופקו? ראש העיר ירושלים ניר ברקת ביקר היום (שני) במרכז ההערכות לשלג של עיריית ירושלים בו נערכים עם מפלסות שלג ומפזרות מלח רבות. ברקת ניסה לשדר מסר מרגיע לתושבים: "לא להתרגש יותר מדי, אין לנו שום חוסר בכוח אדם". ראש העיר הדגיש כי במקרה של שלג ייחסמו צירי התנועה המרכזיים לירושלים ובתוכה, ובמידת הצורך יבוטלו או יקוצרו הלימודים ביום רביעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התחזית מדברת על כך שבעוד יום וחצי-יומיים השלג מגיע לירושלים, ואני משוכנע שכל ילדי ירושלים וילדי ישראל מתפללים שזה יקרה. אני זוכר כילד את החוויה", הוסיף ברקת. "הלקחים מהסופה הגדולה רובם ככולם נלמדו, והעירייה ומשטרת ירושלים מסיימים מחר את ההיערכות שלקחה חודשים ארוכים - כולל הפקת לקחים".

ברקת הדגיש כי החמ"ל המיוחד ייפתח מחר בערב לקראת הסערה. "אנחנו ערוכים לשלג", הצהיר. "אחד הלקחים שהפקנו אחרי השלג האחרון הוא שהמשטרה תחסום את צירי התנועה בכניסות לעיר ואת הצירים המרכזיים בתוך העיר כדי לאפשר למפלסות לעבוד".

התלמידים וההורים בבירה מתעניינים בעיקר בשאלה האם יתקיימו לימודים בימי השלג. "ההחלטה על הלימודים תתקבל ברגע שתהיה לנו וודאות שאין סיכון", הסביר ברקת. "אם יש סיכון לילדי ירושלים, ייתכן שנקצר את יום הלימודים או נבטל אותו כבר ביום רביעי. לא ניקח סיכון על ילדי ירושלים".

"ירושלים לבנה - חוויה בלתי נשכחת"

לדבריו, הלקחים שהופקו יאפשרו לתושבים לחזור במהירות לשגרת חיים. "העירייה שדרגה את המערכות המשותפות ושיתוף הפעולה עם הרכבת, חברת החשמל וחברת הגיחון השתפר - כל גוף יותר אחראי ומסוגל לטפל במצב", אמר ברקת.

המפלסות נערכות לחידוש השלג (אלעד זוהר, חדשות 2)

מלבד ההיערכות של העירייה והמשטרה, ביקש ראש העיר גם מתושביו להיות מעורבים בהכנות לסופה. "אני מבקש מהתושבים לקבל אחריות - שכל אחד יטפל בחצר הקטנה שלו", אמר. "מי שיכול לסייע לשכנים ולנזקקים או להתגייס. גילינו ירושלים חזקה בקהילתיות. אני דורש מהתושבים להישמע להוראות, להיות קשובים".

ברקת הביע תקווה שאף אחד לא יסבול בסערה הזו. "שנתמקד יותר בהנאה ופחות בחירום", אמר. "ירושלים לבנה זו חווייה בלתי נשכחת".

האם התמונות הללו יחזרו? (ניצן כרמלי, חדשות 2)

במשטרה הדגישו כי "לאור אירועי העבר ניתן לצפות לחסימת צירים ברחבי הארץ כתוצאה משיטפונות, קריסת עצים, שלג והצטברות קרח על הכביש ופגיעה בתשתיות". במהלך ימי הסערה מוקדי ה- 100 יתוגברו על מנת לתת מענה לפונים, משמרות השוטרים יועבו בכוח אדם, ויחידות המתנדבים העוסקות בחילוץ ייערכו וישמשו ככוח כוננות לאירועים.

"חל איסור לעצור בשולי הדרך אלא רק בתחנות רענון מוסדרות. אם אין ברירה ויש תקלה ברכב, יש לעבור במיידית מעבר למעקה הבטיחות הרחק מהכביש ולהתקשר ל-100. שוטרי אגף התנועה מוכוונים להגיע ולסייע. ההמלצה היא: מי שלא חייב לנסוע בצירים במזג האוויר סוער - שלא ייצא", נמסר מהמשטרה.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם.