אחרי סתיו גשום במיוחד - הכינו את המטריות, הגשם שוב חוזר

היובש והחום היחסי שהיו פה בימים האחרונים מפנים את מקומם לחורף שחוזר אלינו במלוא המרץ - גשם מקומי יחל לרדת בצפון כבר הלילה ויתפשט מחר גם למרכז. עם תחילת דצמבר מסכמים בשירות המטארולוגי את הסתיו בסיפוק: הוא היה קצת חם יותר מהממוצע, אבל ברוב אזורי הארץ עברה כמות המשקעים את הממוצע

הלילה הגשם חוזר (AP)

בשעות הצהריים עננות בינונית שכבתית החלה לכסות את השמיים, ובמקרה זה היא מעידה על התקרבותה של מערכת חורפית וגשומה. הלחות שתעלה בשכבות נמוכות יותר של האטמוספירה הערב והלילה תגרום לגשם מקומי בעיקר בצפון, אך הוא יתחזק במקביל להתגברות הרוחות וצניחה בטמפרטורות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחר הגשמים ירדו החל מהבוקר, הרוחות יתגברו וינשבו בעצמה של 30-50 קמ"ש, ייתכנו משבי רוח חזקים מכך. עיקר הגשם ירד בצפון הארץ ושם צפויים לקבל עד 40 מ"מ. במרכז לעומת זאת, כמויות הגשמים יהיו נמוכות יותר ועיקר הגשם יגיע משעות הצהריים.

אף כי לא מדובר בסערה של ממש, יהיה זה יום חורפי וקר, ומדי פעם תהיה תחושה סוערת. בלילה שבין שלישי ורביעי יהיה קר יותר ובמידה והמשקעים יוסיפו לרדת בצפון, ייתכן שלג קל בפסגת החרמון אך הוא לא צפוי להיערם. במהלך היום ייתכנו הצפות במקומות הנמוכים ואף שיטפונות בנחלי המזרח בעיקר משעות אחה"צ.

לגולשי הגלים, בפעם השנייה העונה צפוי יום מעניין. גובה הגלים בים התיכון יגיע ל-1.5-2 מטרים, אך בשל הרוחות הדרום מערביות שמאפיינות את החזית הקרה, הגל הגבוה ביותר יהיה בחופים הצפוניים.

כבר מחר בערב הגשמים ייחלשו בהדרגה ובשעות הלילה צפוי גשם מקומי בלבד שיימשך ביום רביעי, בעיקר במרכז הארץ. בימים חמישי ושישי נראה כי הטמפרטורות יעלו מעט והגשם יתרכז בצפון הארץ ובחוף הצפוני. בשבת לעומת זאת, שוב צפוי להיות חורפי וגשום. שימו לב כי עדיין יתכנו שינויים בתחזית לסוף השבוע.

סתיו גשום, שיטפונות חריגים

המערכת החורפית הזו תמשיך למעשה עונת סתיו גשומה. בשירות המטאורולוגי מסכמים את חודש נובמבר האחרון כחודש גשום אך חם ב 1-2 מעלות מהממוצע. בשני האירועים הגשומים בנובמבר הצטברה כמות משקעים מרשימה: 134 מ"מ בחיפה, 117 מ"מ בתל אביב, 59 מ"מ בירושלים ו-43 מ"מ בבאר שבע, שרשמה אגב 239% מכמות המשקעים הממוצעת לנובמבר ונחשבת לגשומה ביותר בארץ (לעומת הממוצע).

גם בשירות ההידרולוגי מציינים בחיוב את פתיחת העונה. בשקלול ארצי של תחנות המדידה באגני הניקוז השונים, ירדו 118% מכמות המשקעים הממוצעת לתחילת העונה (ספטמבר-נובמבר). לאחר עלייה במפלה הכינרת בתחילת נובמבר, המפלס שוב ירד מעט ובשורה התחתונה נוסף ס"מ אחד למפלס החודש, זהו נתון מעודד בהתחשב בעובדה שבנובמבר שעבר המפלס ירד ב- 4 מ"מ. נכון להיום, מפלס הכינרת גבוה ב 128 ס"מ לעומת שנה שעברה.

אחת התופעות המיוחדות של העונה, היא ריבוי אירועי השיטפון באילת, שרשמה 25 מ"מ עד כה, בשיטפונות גם נסגר מעבר הגבול "רבין" לירדן ונזק נגרם למבנה. "העונה נרשמו 4 אירועי שיטפון בנחלים בסביבת אילת", מציינים בראשות המים. "זהו אירוע מאוד מיוחד והפעם האחרונה שתועדה זרימה שיטפונית באזור ארבע פעמים בעונה הייתה ב-1968.