האחיות הפגינו: "שכר מביש"

עשרות אחיות ואחים הפגינו במחאה על תנאי העסקתם, לאחר שהבוקר פתחו בעיצומים על רקעה מחלוקת עם האוצר. האחיות הבהירו כי יעשו הכל כדי שהציבור לא ייפגע. "גם בימים כאלו, עלינו למנוע התפרצות מגיפות", הסבירו

עשרות אחים ואחיות הפגינו בצהריים מחוץ לבית החולים "אסף הרופא", לאחר שהבוקר פתחו בשביתה במחאה על תנאי העסקתם. האחיות הפגינו כנגד המחסור בכוח האדם ממנו סובל הענף, וכן נגד עמדת משרד האוצר, שלדבריהן לא מקיים הסכמים קודמים עליהם חתם בעבר. על אף העיצומים בהן פתחו, הבהירו האחיות כי הציבור לא ייפגע כתוצאה מהצעדים שנקטו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו לא מצליחות לתת את הטיפול ההולם שמגיע לחולים הזקוקים לנו", סיפרה סופיה בבייב, מיילדת המייצגת את האחים והאחיות בבית החולים "אסף הרופא" לחדשות 2 באינטרנט. "אנחנו תמיד פועלים בחוסר כוח אדם, בשעות קיצוניות, לא רואים את המשפחות שלנו. אף אחד לא רוצה להיכנס למקצוע הזה".

האחיות מחו על השחיקה במעמדן ועל העובדה שהאוצר מתחמק מאחריות. "אנחנו אלו שעומדות מדי יום במשימה הכל כך קשה של מניעת התפרצות מחלקות ומגיפות ענק, אך האוצר גורר רגליים", הסבירה מוריה, אחות בכירה בתחנת טיפת חלב. "היום דווח לנו על חולה בדלקת קרום המוח שהגיע בטיסה ארצה, וזהו תפקידנו למנוע את המשך ההדבקה. אולם התמורה לעבודה הקשה הזו אינה הולמת. האוצר התחייב לקיים איתנו מגעים כבר מאז ספטמבר, אך הוא דוחה אותנו בכל פעם מחדש".

"מהלך הכרחי שתכליתו הצלת המקצוע"

עם זאת, מוריה הדגישה כי למרות העיצומים, האחיות עדיין עובדות במתכונת שבת בבתי החולים ובמוקדי הרפואה הדחופה בכדי למנוע מצבים של התפשטות מחלות. "הציבור לא ייפגע. גם בימים כאלו אנחנו צריכות להתמודד עם מניעת מגיפות באירועים שהתרחשו בזמן אמת כמו שחפת, כלבת וחצבת", אמרה.

נעמי כספי, יו"ר חטיבת אחיות הקהילה בישראל, האחראית על עשרות אחיות הפועלות במרפאות קופות חולים הדגישה כי מדובר במהלך הכרחי שתכליתו הצלת המקצוע. "אנו מודעים לכך שישנה חוסר נוחות בעקבות השביתה" אמרה. "אבל חייבים להבין, שמבוגר האחראי כאן, הוא אנחנו, ולא האוצר".

יחימוביץ': שהאוצר יפסיק לזלזל

על רקע תגובת האוצר לפיה, שביתת האחיות אינה חוקית ואינה מוצדקת, קראה היום יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' להפסיק את הסחבת בעניין ההשבתה. "הגיע הזמן שהאוצר יפסיק את הזלזול המופגן באחיות וישב אתן למשא ומתן אמיתי ורציני." אמרה. יחימוביץ' ציינה בתגובתה את הקיצוצים העמוקים שעברה מערכת הבריאות בשנים האחרונות, שהובילו למצב הקשה בו היא נמצאת.

יחימוביץ' הוסיפה כי הקיצוצים במערכת הבריאות התרחשו בניגוד מוחלט לגידול בתחום הרפואה הפרטית. "לצד המערכת הציבורית המתייבשת, מתנפחת מערכת בריאות פרטית המיועדת רק לאלה שידם משגת לשלם בעבורה. זהו מצב שדורש תיקון עמוק", הדגישה.

"להפוך את המקצוע לאטרקטיבי"

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן התייחסה הבוקר למגעים עם האוצר ואמרה לחדשות 2: "הסכמים יש לכבד, לא יעלה על הדעת שאנחנו במצב כזה קשה. כל אחד שנכנס לחדרי המיון נכנס לחדרי מלחמה, חולים שוכבים במסדרונות".

היא קראה להתערבות נתניהו במשבר ואמרה: "פשוט מאוד נוח להם, כל השנים ניצלו את האחיות, הפקירו את החולים ולא פתחו מיטות כמו שהבטיחו. צריך להבין שהאחיות לא מסוגלות יותר להמשיך ולעבוד ככה, לטפל בכל כך הרבה חולים. הגיע הזמן שיישבו ראש הממשלה ושר האוצר, שלא נגיע למצב של הכבאים".

כהן הדגישה שאם המקצוע לא יהיה אטרקטיבי ולא ישלמו שכר הוגן לאחיות לא יבואו אנשים חדשים, וציינה שרבים כבר נוטשים לטובת המגזר הפרטי. יו"ר הסתדרות האחיות דחתה גם את הטענות לפיהן פתחו בשביתה מהר מדי - עוד לפני שמוצו המגעים. "לא מיהרנו לשבות. אני יושבת בישיבות שכל הזמן יושבים ומברברים בהן. אין להם שום כוונה לתת לאחיות. יכלו לשבת איתנו מספטמבר". 

שאול זכאי יו"ר, ועד העובדים של האחים והאחיות בבית החולים איכילוב, שוחח הבוקר עם חדשות 2 באינטרנט ודיבר על הזמן שלוקח להכשיר אחיות חדשות. "התחילו הכשרות של אחיות, אבל להכשיר אחות חדשה לוקח הרבה זמן. נראה את האור רק בעוד כמה שנים, מה אומרים לחולים עד אז? תחכו עוד כמה שנים? בינתיים האוכלוסייה גודלת ומספר המיטות נשאר אותו דבר".

אתמול משעות אחר הצהריים התכנסו נציגי משרד האוצר והסתדרות האחיות בניסיון למצוא פתרון של הרגע האחרון למשבר, אולם לאחר דיונים ארוכים שנמשכו קרוב ל-7 שעות, השיחות בין הצדדים הסתיימו ללא תוצאות.