האחיות שובתות: "האוצר מושך זמן"

לאחר שאמש הסתיימה פגישת נציגי האוצר עם הסתדרות האחיות ללא תוצאות, פתחו הבוקר האחיות בשביתה בבתי החולים הממשלתיים ובמרפאות של קופת החולים "כללית" ברחבי הארץ. הרקע לשביתה: מחסור חמור בכוח אדם ואי קיום הסכמים. "האחיות סירבו להצעות משמעותיות", מסרו במשרד האוצר

שביתת אחיות. ארכיון (חדשות 2)

לאחר שאמש נכשל המשא ומתן עם נציגי האוצר, פתחו הבוקר האחיות בשביתה במסגרתה יעבדו במתכונת שבת בבתי החולים ובמרפאות ברחבי הארץ. הרקע לשביתה הוא מחסור כבד בכוח אדם ואי קיום הסכמים ממשלתיים, לטענת האחיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן התייחסה הבוקר למגעים עם האוצר ואמרה לחדשות 2: "הסכמים יש לכבד, לא יעלה על הדעת שאנחנו במצב כזה קשה. כל אחד שנכנס לחדרי המיון נכנס לחדרי מלחמה, חולים שוכבים במסדרונות".

היא קראה להתערבות נתניהו במשבר ואמרה: "פשוט מאוד נוח להם, כל השנים ניצלו את האחיות, הפקירו את החולים ולא פתחו מיטות כמו שהבטיחו. צריך להבין שהאחיות לא מסוגלות יותר להמשיך ולעבוד ככה, לטפל בכל כך הרבה חולים. הגיע הזמן שיישבו ראש הממשלה ושר האוצר, שלא נגיע למצב של הכבאים".

"להפוך את המקצוע לאטרקטיבי"

כהן הדגישה שאם המקצוע לא יהיה אטרקטיבי ולא ישלמו שכר הוגן לאחיות לא יבואו אנשים חדשים, וציינה שרבים כבר נוטשים לטובת המגזר הפרטי. יו"ר הסתדרות האחיות דחתה גם את הטענות לפיהן פתחו בשביתה מהר מדי - עוד לפני שמוצו המגעים. "לא מיהרנו לשבות. אני יושבת בישיבות שכל הזמן יושבים ומברברים בהן. אין להם שום כוונה לתת לאחיות. יכלו לשבת איתנו מספטמבר". 

שאול זכאי יו"ר, ועד העובדים של האחים והאחיות בבית החולים איכילוב, שוחח הבוקר עם חדשות 2 באינטרנט ודיבר על הזמן שלוקח להכשיר אחיות חדשות. "התחילו הכשרות של אחיות, אבל להכשיר אחות חדשה לוקח הרבה זמן. נראה את האור רק בעוד כמה שנים, מה אומרים לחולים עד אז? תחכו עוד כמה שנים? בינתיים האוכלוסייה גודלת ומספר המיטות נשאר אותו דבר".

אתמול משעות אחר הצהריים התכנסו נציגי משרד האוצר והסתדרות האחיות בניסיון למצוא פתרון של הרגע האחרון למשבר, אולם לאחר דיונים ארוכים שנמשכו קרוב ל-7 שעות, השיחות בין הצדדים הסתיימו ללא תוצאות.

האוצר: להסתדרות האחיות הוצעו הצעות משמעותיות

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "גם לאחר מו"מ שנמשך 6.5 שעות, מתעקשת הסתדרות האחיות לפתוח בשביתה שאינה חוקית ואינה מוצדקת. להסתדרות האחיות הוצעו הצעות משמעותיות, אך לצערנו, נראה כי ההסתדרות החליטה לשבות בכל מקרה, על גבם של החולים". באוצר הוסיפו כי השביתה אינה חוקית מכיוון שהסתדרות האחיות מחויבת להימנע מכל השבתה לפחות עד תום ההסכם הקיבוצי בסוף דצמבר 2012.

בשל השביתה שתחל הבוקר, צפויים הצוותים במחלקות ובחדרי הניתוח שבבתי החולים לעבוד בכוח מצומצם מהרגיל, דבר שייפגע דווקא בחולים ולגרום לדחיית ניתוחים שאינם דחופים. האחיות ישביתו גם את קופות החולים של "כללית", את מרבית טיפות החלב ולצמיתות את שירותי האחיות בבתי הספר.