חולים כרוניים במכבי ישלמו יותר על תרופות

עד לחודש ינואר האחרון זכו לקוחות הקופה החולים במחלות קשות לפטור מתשלום השתתפות עצמית עבור תרופות שלא נועדו לטיפול במחלה הקשה עצמה – אך כעת הוחלט לשנות את הנוהל. הלקוחות זועמים. מכבי: אנחנו הקופה היחידה שהצליחה להעניק לאורך השנים את הפטור הגורף מתשלום

ההחלטה שמרגיזה חולים בקופ"ח מכבי (מאקו)

הנהלת קופת החולים מכבי הודיעה לאחרונה למטופליה כי החל מחודש ינואר לא יינתן לחולים במחלות קשות פטור מהשתתפות עצמית עבור תרופות שלא נועדו לטיפול במחלה הקשה עצמה. המשמעות היא שחולים כרוניים ישלמו יותר על תרופות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד היום קיבלו פטור מהשתתפות עצמית חולים באחת מהמחלות הקשות הבאות: חולי דיאליזה, אונקולוגיה, איידס, גושה, CF, תלסמיה, המופיליה ושחפת. הפטור מתשלום להשתתפות עצמית לחולים במחלות אלה היה על כלל התרופות שרכשו - הן התרופות לטיפול במחלה עצמה והן תרופות למחלות אחרות.

ההודעה שנשלחה למבוטחים רבים סמוך למועד כניסתה לתוקף עוררה זעם רב מצד מטופלים שגילו עליה רק עם הגעתם לבתי המרקחת. גם במוקד החברה התקבלו עד כה עשרות תלונות בנושא. מחאת המטופלים לא נוגעת רק לעצם ההחלטה אלא גם על שליחתה באיחור לטענתם.

"לא ניתנה למטופלים האפשרות להיערך"

על תרופות אחרות שלא נועדו לטיפול במחלה הקשה לא יינתן פטור ועל החולים יחול תשלום של השתתפות עצמית כפי שמופיע בתכנית הגבייה המאושרת למכבי עבור תרופות. עם זאת, הפטור מהשתתפות עצמית לניצולי שואה יישאר כפי שהיה עד כה, אזרחים ותיקים המקבלים השלמת הכנסה יקבלו הנחה של 50% בהשתתפות העצמית ומבוטחים בני 75 ומעלה יקבלו הנחה של 10%.

"ההחלטה נכנסה לתוקף באופן מיידי ומבלי שניתנה למטופלים אפילו האפשרות להתארגן או להיערך לעזרה", מסר גורם במערכת הבריאות. "הפטור מהשתתפות עצמית מתגמד למול הפגיעה הקשה בחולים ובקשישים".

בחוזר שהוציאה מכבי מציינת קופת החולים כי בהשוואה לקופות האחרות, תקרת ההשתתפות העצמית בממוצע לחודש עבור תרופות לחולים כרוניים היא במכבי היא הנמוכה ביותר. "חולים כרוניים שהינם חברי מכבי מקבלים את הפטור כבר מסכום נמוך יותר ביחס לנהוג בקופות האחרות", נכתב.

ממכבי נמסר בתגובה: "מכבי תמשיך להעניק לחולים במחלות קשות את הפטור מהשתתפות עצמית על רשימת תרופות ארוכה לטיפול במחלתם ולתרופות נוספות הקשורות למחלה. מכבי היא הקופה היחידה שהצליחה להעניק לאורך השנים את הפטור הגורף מתשלום על כלל התרופות שצורכים חולים קשים גם אם לא קשורות למחלתן. בכל יתר הקופות מעולם לא היה פטור על כלל התרופות, אלא רק על אלה שקשורות ישירות למחלה הקשה.

"אנחנו נקפיד שרשימת התרופות הפטורות מתשלום במכבי תמשיך להיות הרחבה ביותר ביחס לקופות האחרות. דבר השינוי אושר לפני כחודש בוועדת הכספים של הכנסת (לאחר שאושר קודם לכן במשרד הבריאות). מיד עם קבלת אישור הכנסת פרסמה מכבי מודעות בעיתונים בהתאם למוגדר בחוק.

"שינויים ב'תכנית הגביה' של כל קופה אשר מקבלים כמתחייב אישור ממשרד הבריאות ומועדת הכספים של הכנסת, מתרחשים מעת לעת ובמקרה הזה, החלטנו גם ליידע באמצעות מכתב אישי את כל החולים במחלה קשה ולא להסתפק רק במודעות. כמו כן, כפי שפרטנו במכתב, כל מטופל יכול לפנות אל מוקד מכבי ללא הפסקה או אל צוות הסניף לקבל מידע נוסף.

"בכל מקרה התשלום הכולל לחולים אלה בגין כלל התרופות לא יעלה על תקרה של 286 שקלים לחודש ועבור מטופלים המוכרים כמקבלי השלמת הכנסה תעמוד ההשתתפות העצמית המרבית על 143 שקלים לחודש. אנחנו מודעים לקושי שיוצר המהלך למטופלים ולכן הקפדנו שתקרות התשלום במכבי יהיו הנמוכות ביותר בהשוואה לקופות האחרות. בנוסף, לצד מכבי פועלת 'קרן מכבי' שיכולה לסייע במימון ההשתתפות העצמית למטופלים חברי הקרן שמצבם הכלכלי קשה כפי שמפורט במכתב".

לפניות לכתב: matanh@ch2news.tv