ממחר: שביתת אחיות ללא הגבלת זמן

אם לא יימצא פתרון של הרגע האחרון, תחל מחר בבוקר שביתה ממושכת של האחיות בבתי החולים ובקופות ברחבי הארץ. הרקע: מחסור בכוח אדם ואי קיום הסכמים ממשלתיים. "הנושא צריך להיות בראש סדר העדיפות", טענה יו"ר הסתדרות האחיות

כמעט כמו בכל שנה - שוב האחיות פותחות בשביתה: ממחר וללא הגבלת זמן, עוברות האחיות לעבוד במתכונת שבת, דבר שעתיד לשבש את פעילותם של בתי החולים ושל המרפאות ברחבי הארץ. הרקע לשביתה הוא מחסור כבד בכוח אדם ואי קיום הסכמים ממשלתיים, לדברי האחיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשל השביתה שתחל מחר בבוקר, צפויים הצוותים במחלקות ובחדרי הניתוח לעבוד בכוח מצומצם מהרגיל, דבר שייפגע דווקא בחולים ולגרום לדחיית ניתוחים שאינם דחופים. האחיות ישביתו גם את קופות החולים, את מרבית טיפות החלב ושירותי האחיות בבתי הספר.

"אנחנו לא רוצות שביתה אבל הממשלה דחפה את האחיות לכך" אמרה אילנה כהן יושבת ראש הסתדרות האחיות בשיחה עם חדשות 2. "אני מציעה לכל אזרחי ישראל להיכנס לבתי החולים ולראות את המטופלים שוכבים כמו הומלסים במסדרונות כי אין מספיק אחיות, הדבר הזה צריך להיות הראשון בסדר היום של ישראל".

מסדרונות בית החולים, היום (חדשות 2)

מלבד המחסור בכוח אדם, מוחות האחיות על כך שהממשלה מתחמקת, לטענתן, מהסכם שהיה אמור להיחתם לפני כחודשיים ובמסגרתו התחייבות לתוספות שכר עבור מקצוע הסיעוד מתוך כוונה להפוך אותו למקצוע בעדיפות לאומית.

"במשך שנתיים נאבקנו כדי למנוע את העומסים הבלתי אפשריים במוסדות השונים", אמרה כהן. "האוצר חתם איתנו הסכם אבל למעשה דבר לא נעשה. במקום להפוך את המקצוע לאטרקטיבי הם דוחפים את האחיות לשביתה".

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי "האחיות מחויבות בהסכם קיבוצי עד ינואר 2013. כל פעולה בעת הזו מהווה הפרה חמורה של ההסכם, אנו נמצאים בדיונים מול הסתדרות האחיות, שמנצלת באופן ציני את תקופת הבחירות וקוראים לאחיות להימנע מנקיטת פעולות שיפגעו בציבור החולים בישראל ולאפשר ניהול מגעים".