כך נאבק חייל נשא איידס בסטיגמות: "מדובר בבורות ובפחד"

באחת מהחופשות שקיבל בעת שירותו הצבאי, החליט עידן אברהם מרחובות לתרום דם - וגילה שהוא נושא את נגיף ה-HIV, העלול לגרום להתפרצות מחלת האיידס. מאז, הוא נאבק בכל כוחו בסטיגמות הרובצות על אלה שגילו כי נדבקו, ומדגיש: "מדובר בבורות שנובעת מפחד"

עידן אברהם, צעיר בן 20 מרחובות, גילה במהלך שירותו הצבאי כי הוא נשא HIV. הנגיף שעלול לגרום להתפרצות מחלת האיידס. כעת, הוא מככב בקמפיין הנלחם בסטיגמה המרחפת מעל הנדבקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את העובדה שהוא נשא גילה עידן בעת שיצא לחופשה מהבסיס, אז החליט לתרום דם. הוא לא תיאר לעצמו שכמה ימים אחר כך יקבל שיחת טלפון מבית החולים תל השומר, שבה יאמר לו כי התרומה שלו פסולה. "כשהגעתי לבית החולים הודיעו לי כי התגלה בדמי נגיף ה-HIV", סיפר. "בבת אחת המוח שלי כבה. פתאום מצאתי את עצמי מחכה בקבלה לרופא במחלקה למחלות זיהומיות, ששאל אותי אם בכוונתי להתאבד או להדביק אחרים", הוסיף.

הידיעה הזו הייתה קשה במיוחד לעידן, ולו בשל העובדה שהיה בזמנו רק בן 18 ונשא יחסים עכורים עם הוריו - שרק שנה לפני כן סיפר להם על היותו הומו. "אמא שלי הגיבה בבכי נורא", סיפר. "אבל ידעתי שככה היא תגיב - בגלל הבורות והפחד. זו סטיגמה", ציין. "לאחר מכן נפגשתי עם אבא שלי בבית קפה. הוא אמנם קיבל את זה בקלות רבה יותר - אבל לא הסכים לדבר איתי מאז", אמר בעצב.

מחלת האיידס נגרמת על ידי נגיף ה-HIV וכל דרכי ההידבקות קשורות במעבר נוזלי גוף מאדם לאדם. קיום יחסי מין לא מוגנים, הזרקת סמים ועירויי דם ומגע פיזי בין פצעים פתוחים - אבל לא דרך אוויר, מזון, שתייה, עקיצת יתוש, מגע פיזי רגיל ואף לא בנשיקה. יידרשו כמה ליטרים של רוק כדי להדביק.

מאז שפרצה המחלה מתו בעולם מ-35 מיליון בני אדם, אך מאמצע שנות ה-90, עם הטיפול התרופתי המונע את המחלה - הפכה לכרונית ולא לסופנית. מנגד, הידיעה שישנה תרופה הופכת את המחלה גורמת לרבים ל קיים יחסי מין ללא הגנה. בישראל עלה מספר נשאי ה-HIV בחמש השנים האחרונות ב-30%. הרפואה התקדמה מאוד בשלושים השנים, אך הסטיגמה והבורות נשארו - אי שם בשנות ה-80'.

"טיפש לא מבין; בור יכול להבין ולא מעוניין בזה"

לאחר ההלם הראשוני החליט עידן לבנות לעצמו מסלול חיים חדש, ולנפות מהדרך את המרחמים, המבוהלים ואלה שאין להם עניין להבין במה מדובר. "בתור בני אדם נוח לנו להיות במקום של לא לחקור דבר שאנחנו לא מבינים אותו", אמר. "הדבר הזה נובע מתוך עצלנות ובורות. לא מדובר בטיפשות - משום שאדם טיפש לא יכול להבין. בור יכול ובוחר שלא לעשות זאת", הדגיש.

"לא נותר שום דבר חוץ מענן הסטיגמה שאופף את הדבר הזה", אמר עידן. לא מעט קמפיינים נעשו במשך השנים, אבל קשה לומר שהדבר השתנה. גם לא בקרב אנשי המקצוע. ההבנה שהאינפורמציה על המחלה עדיין לא שוברת סטיגמות גרמה לעידן לעמוד במרכזו של קמפיין חדש ולהגיד אל מול המצלמה: "אני עידן - בסך הכל נשא HIV"