תיעוד: מסרבים לטפל בנשא איידס

נשא איידס שנתקל בחשש של רופאים לטפל בו תיעד את הסירוב שלהם במצלמה. בוועד למלחמה באיידס טוענים שמדובר בתופעה רחבה. לקראת יום האיידס הבינלאומי שיצוין בעולם בשבת – תיעוד מיוחד

אלון מדר בן ה-33, שמשמש כאחראי על השירותים החברתיים בוועד למלחמה באיידס, לא מתבייש לספר שהוא עצמו נשא של נגיף ה-HIV שגורם למחלה. אבל מה קורה כשמדר מנסה לקבל טיפול מרופאת שיניים?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת הטיפול שתועד במצלמה נסתרת מבקש אלון לסגור את הדלת על מנת לקבל פרטיות שעה שהוא מבקש לספר לה על מצבו הרפואי. וכך מגיבה הרופאה י': "אל תגיד לי שיש לך איידס. אתה צריך ללכת למקום אחר שמטפל. אני מאוד מצטערת".

"בראש ובראשונה אלו תחושות עלבון ובושה שהן מאוד מאוד קשות", הוא מספר. חשוב מאוד להדגיש - על פי נהלי משרד הבריאות אסור לרופא בישראל לסרב לטפל בנשא HIV ואין שום סכנת הדבקה - לא לרופא עצמו ולא לפציינטים שמטופלים אחרי הנשא, כשהרופא מקפיד על החיטוי והסטריליזציה של המכשירים שלו.

"לי יש בעיה עם נשאים - זאת המדיניות שלי"

"אצלי יש בעיה עם נשאי HIV. זאת המדיניות שלי ושל עוד כמה רופאים", אומר מ', רופא שיניים נוסף שמסרב לטפל במדר. "ככה אני נוהג ואני לא היחידי שעושה את זה". חשוב להבין - מחלת האיידס עוברת אך ורק במגע מיני לא מוגן ובשימוש חוזר במחטים של זריקות אצל נרקומנים. רופאי שיניים אמורים לדעת את זה ובכל זאת בוועד למלחמה באיידס טוענים שרבים מהם פשוט מסרבים לטפל בנשאים.

"אין כאן מקום לפחד. אם אתה מפחד, אל תהיה רופא", אומר מדר. "מה תעשה כשתיתקל בסיטואציות שבאמת אדם גוסס מולך ואתה צריך להציל אותו? אתה תפחד ואתה לא תיגע כי תפחד להזיק לו?". בהסתדרות רופאי השיניים בחרו שלא להתראיין לכתבה הזאת ובתגובה כתובה שמסרו הסבירו שלא קיבלו תלונות מנשאי HIV ושממילא הכתובת לתלונות כאלה היא משרד הבריאות שאחראי על אכיפת הנהלים בשטח.

"הנהלים לא מיושמים", אומר יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס. "אין אכיפה לנהלים האלה ואין שום ענישה ואפילו לא משמעתית לרופאים שלא מתנהלים על פי הנהלים שמשרד הבריאות עצמו מגדיר". ממשרד הבריאות נמסר כי הם רואים בחומרה כל הפליה של מטופלים מכל סיבה שהיא. משרד הבריאות מבקש שיעבירו לידיעתו כל מקרה שבו מסרבים מטפלים לטפל בנשאי איידס. מקרים אלה יטופלו בחומרה תוך נקיטת אמצעים משמעתיים.