סוף השבוע הגיע - וגם הגשם

נובמבר מסתמן כחודש רווי משקעים שבו אף נחצה הממוצע השנתי. בימים הקרובים - והאחרונים שלו - צפוי אותו הנתון להשתפר עוד יותר: מערכת חורפית שתימשך עד ליום ראשון תפקוד את הארץ, אך סוערת פחות מזו שקדמה לה

סופות ברקים מרשימות ברחבי הארץ (אלי בצרי)

שבוע ביטחוני סוער בא אל סופו בנימה חורפית: חודש נובמבר, שהגיע לימיו האחרונים, ייזכר בזכות כמויות המשקעים הנאות שירדו במהלכו. כעת אותו הנתון צפוי אף להשתפר עוד יותר - בזכות מערכת חורפית שתביא עמה גשם וקור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הצהריים של היום התחוללו סופות רעמים וברקים שהתחדשו גם בערב. באזור פתח תקווה דווח על מטח ברד כבד. עד כה לא נמדדו כמויות מרשימות במיוחד של משקעים, אולם עד יום שני צפויים להצטבר עשרות מ"מ בצפון ובמרכז, מה שיתרום למאזן החיובי מאוד של המשקעים מול הממוצע בשלב זה של העונה.

ומה בהמשך? הלילה יוסיף לרדת גשם מקומי אך הוא יתגבר מחר. האווירה תהיה חורפית וצפויים גשמים מהצפון ועד להר הנגב, אולם לא מדובר בסערה גדולה. צפויים משבי רוח חזקים וזמניים וכן קיים חשש משיטפונות בנחלי הדרום והמזרח.

במהלך השבת ייעשה רגוע יותר, הגשמים יפחתו משמעותית והשמש תציץ מבעד לעננים. למרות זאת, הטמפרטורות בסוף השבוע יהיו הנמוכות ביותר עד כה העונה כך שבהרים כבר צריך לאוורר את השמיכות החמות. ביום ראשון שוב תחול התגברות מסוימת בגשמים, שיוסיפו להיות בעלי אופי מקומי.

במקביל לגשמים ששוב חזרו לככב, בשירות המטאורולוגי פרסמו היום את התחזית העונתית המעודכנת, בפעם השנייה העונה. בדומה לתחזית הראשונית שפורסמה באמצע אוקטובר, ההערכה על פי המודלים העונתיים היא שעונת המשקעים הבאה ובפרט החודשים דצמבר, ינואר ופברואר, תהיה ממוצעת ומעלה.
התחזית העונתית הינה בשלבי מחקר ועל כן רמת דיוקה לא גבוה. כל תחזית הינה לטווח של כמה חודשים קדימה, ולפיכך, מוטלת בספק, כך מזכירים היום בבית דגן.

וגם זה קרה היום - נד המים, הנפוץ בישראל, הינו תופעה דמויית טורנדו, מערבולת בריצפת הענן הנמשכת לעיתים באופן רציף עד פגיעה בפני הים. נד כזה הופיע היום באזור המרינה בהרצליה.

ה"משפך" האופייני מורכב בעיקר מטיפות ענן. לרוב התופעה איננה מסוכנת אולם היא עלולה לגרום לנזקים בקרבת החוף, לכלי שיט בים ולרוחצים.