סערה באילת: "המים הגיעו עד לגובה חצי מטר"

התיירים שהגיעו לעיר הנופש הדרומית לא שיערו שעיר השמש הנצחית תהפוך בן רגע את חופשתם לגשומה וסוערת. "הגשמים פה חזקים מאוד", סיפר אחד מהם. "סמוך לבסיס חיל הים ישנן הצפות ושטפונות", הוסיף אחר. נמל התעופה עדיין סגור לטיסות ומספר כבישים נסגרו לתנועה. כך זה נראה

לאחר שפקד מזג האוויר הסוער את אזור הצפון והמרכז, והדרים לכיוון באר שבע והנגב - הגיעה הסערה לאילת, שם גרמה להצפות, שטפונות ולסגירתן של נמל התעופה שבעיר. התיירים, שהגיעו לעיר הנופש הדרומית כדי לבלות בה את חופשתם - סיפרו על הגשמים העזים, שהספיקו להוריד 16.5 מ"מ של מים בכחצי שעה.

צילמתם את הגשם? שלחו תמונות וסרטונים למייל האדום

"לכיוון מלון 'מרידיאן' נצפה שיטפון שבו המים הגיעו לגובה של כחצי מטר", סיפר רום סבן, תייר שהגיע לאילת, והוסיף: "מול נמל התעופה ישנו שיטפון גדול נוסף. יש הרבה סחף, אבנים וחול בכבישים".

נמל התעופה הוצף ונסגר לטיסות, מכוניות צפו במים והבתים התמלאו מים כתוצאה מגשמים עזים ששטפו את העיר. תחילה נחסמה כביש הגישה לעיר אך הוא נפתח מאוחר יותר לתנועה. שוטרים מטפלים במפגעים שנגרמו כתוצאה ממזג האוויר.

מזג האוויר הסוער השורר בעיר הדרומית נגרם כתוצאה מענן שהגיע מכיוון סיני ונמצא בחלקים הדרומיים ביותר של אותה חזית קרה הנמצאת באזורנו - והביא עמו גשם מקומי ומשבי רוח חזקים. על פי נתוני השירות המטאורולוגי, ירדו באילת כ-16.5 מילימטרים של גשם בסך הכל - כששיא המערכת היה בין השעות 15:00 ל-15:10, אז ירדו כעשרה מילימטרים של גשם.

טיסה של חברת ארקיע שהמריאה מתל אביב לאילת  - נאלצה לנחות בשדה התעופה שבעובדה, במקום זה שבעיר. זאת בשל הצפת מסלול הנחיתה. הנוסעים יועברו באוטובוסים לאילת. כמו כן, נמסר מחברת התעופה כי גם הטיסה שהייתה אמורה לחזור לתל אביב מאילת תמריא מעובדה, והטסים יועברו באוטובוסים מהעיר.

שני מטוסים של חברות ארקיע וישראייר, שהיו אמורים להמריא מאילת לשדה דב - מתעכבים. טיסה אחת של ארקיע ואחת של ישראייר שיצאו משדה דב שבתל אביב לאילת - חזרו על עקבותיהם.

הממוצע בעיר הדרומית לחודש נובמבר עומד על שני מילימטרים בלבד, ובחודש אוקטובר ירדו שישה מילימטרים של גשם, כך שבסך הכל הצטברו באילת עד כה כ-20 מילימטרים.

גשם מהצפון למרכז: קו חשמל נפגע

מי שהתבונן אמש בשמיים הבהירים היה אולי סקפטי, אבל שעות אחר כך התבדה: לפנות בוקר החלו לרדת גשמים חזקים בצפון הארץ ובמרכזה, מלווים בסופות ברקים מרהיבות וברעמים. מזג האוויר האביבי נקטע באחת כשהחזית הקרה הראשונה לעונה זו חדרה לאזורנו - והביאה עמה לא רק גשמי ברכה, אלא גם מפגעים: הרוחות העזות גרמו לניתוק אספקת החשמל אל חלק משכונות צפון תל אביב לזמן מה, ומעט דרומה משם - בבת ים - להתמוטטות עץ.

בשל כמות המשקעים הרבה שצפויה לרדת, קיים חשש מפני הצפות באזורים הנמוכים ובערים שלאורך החוף.

בשעות הצהריים עלולים להיווצר שיטפונות בנחלי המזרח, בעקות ההערכה שעד לסופה של המערכת - ביום שני - יצטברו יותר מ-100 מילימטרים גשם בחלקה הצפוני-מערבי של הארץ, ובעיקר בחיפה, נהריה ויישובי הגליל המערבי.

כמות משקעים נכבדת צפויה גם בהרי הצפון ולאורך כל מישור החוף. לעומת זאת, ייזכו הרי המרכז לגשם מועט באופן יחסי.