סערה באילת: נמל התעופה הושבת, הצפות בעיר

מזג האוויר הסוער שפתח את סוף השבוע הגיע לדרום הארץ ובשעות האחרונות דווח על 16.5 מ"מ של גשם שירדו באילת בחצי שעה בלבד. נמל התעופה בעיר הושבת, טיסות נדחו ושוטרי אגף התנועה בעיר מטפלים במפגעים שגרם מזג האוויר הסוער. צפו בתמונות הגולשים

הצפות בעיר הנופש הדרומית (אביעד אלקובי)

סערה בעיר הדרומית אילת: נמל התעופה הוצף ונסגר לטיסות, מכוניות צפו במים והבתים התמלאו מים כתוצאה מגשמים עזים ששטפו את העיר. תחילה נחסמה כביש הגישה לעיר אך הוא נפתח מאוחר יותר לתנועה. שוטרים מטפלים במפגעים שנגרמו כתוצאה ממזג האוויר.

צילמתם את הגשם? שלחו תמונות וסרטונים למייל האדום

מזג האוויר הסוער השורר בעיר הדרומית נגרם כתוצאה מענן שהגיע מכיוון סיני ונמצא בחלקים הדרומיים ביותר של אותה חזית קרה הנמצאת באזורנו - והביא עמו גשם מקומי ומשבי רוח חזקים. על פי נתוני השירות המטאורולוגי, ירדו באילת כ-16.5 מילימטרים של גשם בסך הכל - כששיא המערכת היה בין השעות 15:00 ל-15:10, אז ירדו כעשרה מילימטרים של גשם.

טיסה של חברת ארקיע שהמריאה מתל אביב לאילת  - נאלצה לנחות בשדה התעופה שבעובדה, במקום זה שבעיר. זאת בשל הצפת מסלול הנחיתה. הנוסעים יועברו באוטובוסים לאילת. כמו כן, נמסר מחברת התעופה כי גם הטיסה שהייתה אמורה לחזור לתל אביב מאילת תמריא מעובדה, והטסים יועברו באוטובוסים מהעיר.

שני מטוסים של חברות ארקיע וישראייר, שהיו אמורים להמריא מאילת לשדה דב - מתעכבים. טיסה אחת של ארקיע ואחת של ישראייר שיצאו משדה דב שבתל אביב לאילת - חזרו על עקבותיהם.

הממוצע בעיר הדרומית לחודש נובמבר עומד על שני מילימטרים בלבד, ובחודש אוקטובר ירדו שישה מילימטרים של גשם, כך שבסך הכל הצטברו באילת עד כה כ-20 מילימטרים.

גשם מהצפון למרכז: קו חשמל נפגע

מי שהתבונן אמש בשמיים הבהירים היה אולי סקפטי, אבל שעות אחר כך התבדה: לפנות בוקר החלו לרדת גשמים חזקים בצפון הארץ ובמרכזה, מלווים בסופות ברקים מרהיבות וברעמים. מזג האוויר האביבי נקטע באחת כשהחזית הקרה הראשונה לעונה זו חדרה לאזורנו - והביאה עמה לא רק גשמי ברכה, אלא גם מפגעים: הרוחות העזות גרמו לניתוק אספקת החשמל אל חלק משכונות צפון תל אביב לזמן מה, ומעט דרומה משם - בבת ים - להתמוטטות עץ.

בשל כמות המשקעים הרבה שצפויה לרדת, קיים חשש מפני הצפות באזורים הנמוכים ובערים שלאורך החוף.

בשעות הצהריים עלולים להיווצר שיטפונות בנחלי המזרח, בעקות ההערכה שעד לסופה של המערכת - ביום שני - יצטברו יותר מ-100 מילימטרים גשם בחלקה הצפוני-מערבי של הארץ, ובעיקר בחיפה, נהריה ויישובי הגליל המערבי.

כמות משקעים נכבדת צפויה גם בהרי הצפון ולאורך כל מישור החוף. לעומת זאת, ייזכו הרי המרכז לגשם מועט באופן יחסי.

יום שבת

מחר, ביום השני של החזית הקרה, יתרכז רוב הגשם באזור הצפון, שם הוא עשוי להיות ממושך וחזק. במרכז תשרור אווירה סגרירית, אך הגשם יישא אופי מקומי יותר.

בכל הארץ יינשבו רוחות ערות, אך בצפון הנגב - וככל הנראה גם באזור ירושלים - לא צפויות כמויות משקעים ניכרות. כך או כך, נראה כי כדאי למקד את התכניות לשבת בפעילות בתוך הבית ולא בטיולים בחיק הטבע.

הגל השני יתרחש במוצאי השבת, כשמשבי הרוח יתחזקו וכך גם הגשמים, שייעשו תדירים יותר. הלילה שבין שבת לראשון צפוי להיות גשום, בעיקר בצפון ולאורך החוף. מדי פעם יירד גשם גם בהרי המרכז.

יום ראשון

לפי ההערכות יחל השבוע במקביל לשיאה של המערכת החורפית. יום ראשון יהיה הקר ביותר, והגשם ירד מצפון הארץ ועד לצפון הנגב - ואולי אף דרומה.

הרוחות יגיעו לעוצמה המרבית והגשם ילך וייחלש רק לעת ערב. גם בראשון צפויות הצפות בכבישים ובערי החוף, והמשבים העזים עלולים לגרום נזקים אופייניים - דוגמת קריסת עצים והתמוטטות סככות.

ביום שני ייחלש הגשם בהדרגה וכך גם הרוחות. בשעות הערב תגיע המערכת החורפית אל סופה, עם מזג האוויר קריר ושמיים מעוננים חלקית.