החורף מגיע: התחיזת המלאה לסוף השבוע

הכינו את המטריות, המעילים והבגדים החמים: משעות הבוקר של מחר תגיע לאזורנו החזית הקרה הראשונה לעונה זו, שתביא עמה כמויות נכבדות של גשם, קור עז ורוחות חזקות. היא תגיע לשיא ביום ראשון, ועלולה לגרום להצפות בערי החוף ולקריסת עצים

הגשם מגיע (רויטרס)

אחרי תקופה ארוכה של מזג אוויר אביבי, צפויה ישראל לזכות בטעימה חורפית בשלושת הימים הקרובים. השמיים הכחולים והטמפרטורות הנעימות שהורגשו היום הם בגדר "השקט שלפני הסערה" - בתמונת הלווין כבר ניתן להבחין בגוש העננים שעושה דרכו לאזור מכיוון כרתים וקפריסין - בחזית הקרה הראשונה לעונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

התפנית החדה במזג האוויר תחול מחר, כשבכל רחבי הארץ יחל לרד גשם מלווה ברוחות חזקות. הים התיכון יהיה סוער והגלים בו אף עשויים להיות גבוהים משני מטרים.

כמות המשקעים הרבה עלולה לגרום להצפות באזורים הנמוכים ובערים שלאורך החוף. בשעות הצהריים של מחר מועדים נחלי המזרח לשיטפונות - וכך גם במהלך יום ראשון.

לפי ההערכה, עד לסופה של המערכת - ביום שני - עשויים להצטבר יותר מ-100 מילימטרים של גשם בחלקה הצפון-מערבי של הארץ, ובעיקר בחיפה, נהריה ויישובי הגליל המערבי. כמות משקעים נכבדת צפויה גם בהרי הצפון ולאורך כל מישור החוף. לעומת זאת, ייזכו הרי המרכז לגשם מועט באופן יחסי.

הלילה הרוחות יתגברו בהדרגה וגשם צפוי להתחיל באופן מקומי בצפון הארץ, כולל החוף, מלווה בסופות רעמים. הטמפ' ירדו.

יום שישי

הגל הראשון של החזית הקרה יגיע, לפי ההערכה, החל מסביבות הזריחה. גשמים עזים יחלו לרדת, תחילה לאורך החוף ואחר כך גם בפנים הארץ. עד לשעות הצהריים יתפתח מזג אוויר סוער בצפון ובמרכז, וייתכן שגם בצפון הנגב.

הגשמים יהיו מלווים בסופות רעמים, משבי רוח חזקים, ברד ואובך או סופות חול מקומיות. גם ים סוף יושפע מהשינויים במזג האוויר, ובמפרץ אילת ייתכנו גלים בגובה חצי מטר.

בשעות אחר הצהריים ייחלש הגשם ויהפוך מקומי. ערב השבת יהיה סגרירי וקריר עם רוחות ערות, כשמדי פעם יירד גשם בצפון ובמרכז.

יום שבת

ביום השני של החזית הקרה יתרכז רוב הגשם באזור הצפון, שם הוא עשוי להיות ממושך וחזק. במרכז תשרור אווירה סגרירית, אך הגשם יישא אופי מקומי יותר.

בכל הארץ יינשבו רוחות ערות, אך בצפון הנגב - וככל הנראה גם באזור ירושלים - לא צפויות כמויות משקעים ניכרות. כך או כך, נראה כי כדאי למקד את התכניות לשבת בפעילות בתוך הבית ולא בטיולים בחיק הטבע.

הגל השני יתרחש במוצאי השבת, כשמשבי הרוח יתחזקו וכך גם הגשמים, שייעשו תדירים יותר. הלילה שבין שבת לראשון צפוי להיות גשום, בעיקר בצפון ולאורך החוף. מדי פעם יירד גשם גם בהרי המרכז.

יום ראשון

לפי ההערכות יחל השבוע במקביל לשיאה של המערכת החורפית. יום ראשון יהיה הקר ביותר, והגשם ירד מצפון הארץ ועד לצפון הנגב - ואולי אף דרומה.

הרוחות יגיעו לעוצמה המרבית והגשם ילך וייחלש רק לעת ערב. גם בראשון צפויות הצפות בכבישים ובערי החוף, והמשבים העזים עלולים לגרום נזקים אופייניים - דוגמת קריסת עצים והתמוטטות סככות.

ביום שני ייחלש הגשם בהדרגה וכך גם הרוחות. בשעות הערב תגיע המערכת החורפית אל סופה, עם מזג האוויר קריר ושמיים מעוננים חלקית.