יש חשמל באוויר: 7,542 ברקים ביומיים

אם גם אתם התרשמתם מהמופע החשמלי בימים האחרונים ומיהרתם לתפוס את המצלמה - אתם ממש לא לבד. בחברת החשמל מדווחים על לא פחות מ-7,542 ברקים שנרשמו באזורנו בימים האחרונים - והשבוע טרם נגמר. אז מה הסיבה למחזה המרהיב, עד מתי השמיים יבזיקו ואיך להיזהר מהסכנות? אלעד זוהר עם התשובות

מפת פגיעות הברק מ-21.10 (מעבדת החשמל למחקר ופיתוח, חברת החשמל)

קשה היה להתחמק מהמראה החשמלי המרהיב בשמיים בימים האחרונים. מיום ראשון האחרון נרשמו 7,542 פגיעות ברקים באזורנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממעבדת החשמל למחקר ופיתוח של חברת החשמל, המפעילה מערכת לאיתור ורישום ברקים באופן רציף כל השנה, נמסר כי רוב הברקים נרשמו מחוץ לשטח היבשתי של מדינת ישראל, בעיקר בים ובמדינות הסובבות אותנו.

עם זאת, קרבת הברקים אפשרה לנו לחזות בהם במהלך היממות האחרונות. השיא נרשם אתמול בשעות הלילה, עם הופעת מספר ענני סערה מול חופי הצפון והמרכז שאף גרמו לגשמים מקומיים לאורך החוף.

למה זה קורה?

הסיבה לריבוי הברקים בזמן כה קצר היא ההבדל בין הטמפרטורות בשכבות הנמוכות של האוטמוספירה לבין הקור ששורר בגובה של 4-5 קילומטרים מעלינו. כמו כן, צריך לציין שהים התיכון עדיין חם בשלב זה של העונה: טמפרטורות המים עומדת על כ-27 מעלות, מדובר בטמפרטורה גבוהה מספיק "לתדלק" סופות הוריקן.

אפילו היום התפתחו ענני סערה מולי חופי צפון הארץ, אך את הברקים לא היה ניתן לראות בשל האור ומרחקם מהחוף. במהלך סוף השבוע, במיוחד בשישי, ייתכן ונראה עוד סופות ברקים דומות.

סופות ברקים הן אומנם מחזה מהפנט ומרשים, אך עלולות לסכן חיים. מי שנקלע לסופת ברקים בשטח פתוח (שדות, חוף הים, שטח מדברי חשוף וכו') חייב לתפוס מחסה, להיכנס לכלי רכב, להתרחק מהמקום או השתופף בישיבה עוברית על הקרקע.