תחקיר מיוחד: תמורת כסף - אישור פיקטיבי להפלה

לנשים נשואות שרוצות להפסיק הריון מצפה מסלול ארוך ומייסר, כשהמדינה מעודדת אותן לשקר כדי להשיג את האישור הנדרש. תמורת מאות שקלים, הפסיכיאטר ייתן אישור פיקטיבי. "אוכיח לך שמצבך הנפשי לא מצוין", התלוצץ הפסיכיאטר בשיחה עם אישה נשואה. תחקיר

כך נשים צריכות לעשות הפלות בישראל: י' היא אישה נשואה ואם לשלושה ילדים שנכנסה להריון לא מתוכנן וסברה לתומה שתוכל לבצע הפלה בקלות, שהרי רק לה זכות על גופה. היא פנתה לאחד המרכזים הרפואיים הגדולים בארץ ואז הבינה שהיא טועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לנשים נשואות אם אין סיבה נפשית, גנטית או מומים לא מאשרים, לא יאשרו לך את הוועדה", אמר לה נציגה באחד מבתי החולים הגדולים בארץ. "צריך להביא מכתב מפסיכיאטר".

החוק בישראל שהוצב בשנות ה-70 של המאה הקודמת בלחץ הסיעות החרדיות, קובע כי הפסקת הריון היא עבירה פלילית אלא אם כן ועדה רפואית אישרה את ביצוע ההפלה. אם את נשואה, בריאה והילד אינו ממזר, אין לך אפשרות לקבל אישור אלא אם כן תעברי על החוק, כפי שהסבירה לי' העובדת בבית החולים. "מה שנראה לי שאת חייבת לפנות לפסיכיאטר, אחרת הוועדה לא תאשר לה, זה איזושהי פיקציה, אני לא יודעת מה מצבך הנפשי".

הפסיכיאטר מתלוצץ: "אוכיח שמצבך הנפשי לא מצוין"

י' אמרה לה בתגובה כי מצבה נפשי מצוין אך העובדת הסבירה: "זאת הדרך לעבור את הוועדה, אני יכולה להציע לך פסיכיאטרים שיעזרו לך תמורת כסף, ולא תצטרכי לשלם על ההפלה". "האם לקרוץ לו והוא יבין שמדובר באירוע של פיקציה?, תהתה י'. "כן", השיבה לה הנציגה.

בית החולים, אחד הגדולים בארץ מפנה נשים לשורה של פסיכיאטרים פרטיים שתמורת 600 שקלים יוציאו אישור פיקטיבי שההיריון מסכן את בריאותה הנפשי של האישה - זה לא חוקי אבל זו הדרך היחידה לעשות הפלה בישראל.

"אני מתיימר להוכיח לך שהמצב הנפשי שלך לא הכי מצוין", אומר לה אחד הפסיכיאטרים למרות שהיא אמרה לו שהיא בריאה נפשית. "זה סוג של חותמת".