מחקר: עישון נרגילה מסוכנת לנהיגה כמו אלכוהול

ההשפעות המסוכנות של צריכת אלכוהול וסמים על הנהיגה כבר ידועות. אך עתה, מחקר משותף למכון התחבורה שבטכניון ובית החולים זיו שבצפת חושף כי גם עישון נרגילה גורם לנהיגה פזיזה ומסוכנת ולעלייה של 40% בסיכוי להיקלע לתאונת דרכים

סכנה לנהגים: עד עתה, עישון נרגילה לא נתפס כהרגל מסוכן, בטח לא כזה העלול לגרום לנהגים לאבד שליטה על כלי הרכב ולבצע תאונות דרכים. רבים עדיין בטוחים שהאדים שיוצאים במהלך העישון נקיים ועוברים סינון במים שבתחתיתו. אך כעת, נתונים חדשים, פרי מחקרם של המכון לתחבורה בטכניון שבחיפה והמרכז הרפואי זיו שבצפת, מעלים כי ההיפך הוא הנכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עישון נרגילות מסוכן יותר מעישון סיגריות", טוענת ד"ר ופא אליאס מהמכון לתחבורה בטכניון. "שעה של עישון נרגילה שווה לעישון 100-200 סיגריות", היא מוסיפה. תוצאות המחקר מראות שמי שמעשן נרגילה לפני הנהיגה מרבה לחצות באור אדום, לחצות קו הפרדה רציף ואף לסטות לנתיב הנגדי. בסופו של דבר הסיכוי לתאונת דרכים עולה ב-40% אצל נהגים שעישנו נרגילה טרם עלו על ההגה.

"עישון הנרגילה מסוכן לנהיגה משום שהוא מעלה את ריכוז חד-תחמוצת הפחמן בדם על חשבון ריכוז החמצן", מסבירה ד"ר אליאס. "כשנהג עולה על הכביש שבגופו מחסור של חמצן, הדופק שלו גבוה, דבר המשפיע בהכרח על הריכוז. עלייה בדופק מביאה גם לפגיעה בראייה ובתפקודים הקוגניטיביים והמוטוריים - ומכאן שקיימת סכנה ממשית לנהגים עצמם ולעוברי דרך אחרים".