"להיט" רפואי: הרזיה בדרך קיצור

ניתוח לקיצור קיבה הפך בשנים האחרונות לפופולרי מאוד בישראל. כמו שר החינוך לשעבר פירון והשחקנים איציק כהן ודביר בנדק, עוד אלפי ישראלים החליטו לעבור את הניתוח המורכב. מי מהם שמקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית מצליח לשמור על משקלו החדש, ומי שלא - עלולים למצוא את עצמם חוזרים למשקל המקורי

המראה הזה הפך לשכיח בשנים האחרונות, בישראל כמו בכל העולם המערבי - השמנת יתר קשה ומסוכנת. ביקרנו בסדנת תמיכה לאנשים שהחליטו לעבור ניתוח לקיצור קיבה, לאחר שהאיום על בריאותם כבר ארב מעבר לפינה. הם השילו ממשקלם עשרות קילוגרמים, ולמרות ההצלחה כולם מבינים שצריך לשמור ושהניתוח לא מבטיח להם שיישארו רזים עד יומם האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ובכל זאת, היתרון בניתוח הוא עצום. רק על פי הסטטיסטיקות בארץ, 95% מאלו שמרזים באמצעות דיאטה בלבד, בלי ניתוח, יעלו את משקלם בחזרה במשך השנים. לעומת זאת, בקרב אלו שעברו ניתוח רק כ-20% יעלו בחזרה את המשקל. היתר יישארו רזים יותר משהיו. עם הנתונים האלו קשה להתווכח, ולכן ניתוחים לקיצורי קיבה הפכו ללהיט.

80% יישארו רזים יותר משהיו (חדשות 2)

בתקופה האחרונה אפשר לראות אנשים רבים שעשו את הניתוח שהפך להיות פופולרי כל כך בארצנו. גם את המהפך שעבר על שר החינוך לשעבר שי פירון, שהוריד 40 קילוגרמים, אי אפשר היה לפספס. "היה לי חשוב להיות הרבה יותר בריא והיה לי חשוב להרגיש הרבה יותר טוב עם עצמי", הסביר פירון לחדשות 2. "היו הרבה שנים שהרגשתי כבד וזה השפיע גם על התפיסה ועל הרבה מאוד דברים אחרים".

כמוהו ראינו גם את השחקן איציק כהן שעבר ניתוח לקיצור קיבה וגם את השחקן דביר בנדק שהוריד 30 קילוגרמים, וכמובן איך אפשר שלא לדבר גם על השחקן גדי רבינוביץ', הלא הוא "טנצר המניאק", שהשיל ממשקלו 67 קילו. "הגעתי למשקל של 171 קילו, עוד 29 אנחנו ב-200, מפחיד", הוא סיפר. "אתה הולך לקולנוע, אתה לא נכנס לכסא כמו שצריך. לא טסתי כמה שנים כי היה פדיחה לבוא למטוס ולא להצליח להיכנס למושב כמו שצריך".

"היה לי חשוב להרגיש טוב עם עצמי". פירון (חדשות 2)

השילוב הזה של בושה יחד עם פחד ממחלות שנגרמות מהשמנת יתר כמו סוכרת, כולסטרול, יתר לחץ דם ועוד, שולח יותר ויותר ישראלים לחדרי הניתוחים. אבל יש גם חסרונות. רק בשנה שעברה מתו שני גברים שעברו את הניתוח, אחד מהם היה בסך הכל בן 40. בציבור הרחב הניתוחים הללו נתפסים כמפחידים.

השמנת יתר היא מחלה מסוכנת שלעיתים נדרשים אמצעים קיצוניים כמו ניתוח כדי לטפל בה. הסיכון של חיים עם עודף משקל הוא גדול, יש מקרים בהם הניתוח הוא מציל חיים. המדינה מממנת ניתוחי קיצור קיבה לאנשים שסובלים מהשמנת יתר חולנית ומסוכנת, וכיוון שהמגפה הזאת רק הולכת ומתפשטת, מספר הניתוחים האלו עלה פי חמישה בשש השנים האחרונות. ועדיין, זה לא פתרון קסם. רק כשממשיכים להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית זה מצליח ובגדול.