הרופא הזהיר, ההורים התעלמו ובנם נולד נכה

רופאה של לימור הבחין במהלך הריונה כי הסיכויים שבנה יוולד בעל מום - גבוהים. האם, אישה דתייה יראת שמים, התעלמה מאזהרותיו של איש המקצוע - ופנתה לרב, שאמר לה "להמשיך עם ההיריון כרגיל". כצפוי, בנה נולד נכה, ובית המשפט קבע כי למרות שהזהיר את האם, הרופא התרשל בתפקידו

התעלמו - ובנם נולד משותק. אילוסטרציה (AP)

ההתעלמות מאזהרות הרופא עלתה ביוקר: זוג הורים דתיים שהומלץ להם להפיל את עוברם מחשש שייצא בעל מום, לא שעו להמלצותיו של איש המקצוע - ובנם נולד עם פגיעה קשה, כך פורסם ב"ידיעות אחרונות". חרף האזהרות, פנו לרב, שהורה להם להמשיך בהיריון כרגיל - ותינוקם נולד נכה. בצעד מפתיע, קבע בית המשפט כי למרות הכל, הרופא התרשל - ופסק להורים פיצוי כספי, שגובהו טרם נקבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זוג ההורים הדתיים הגיעו בשנת 2000 אל רופא הנשים בגלל איחור במחזור החודשי ובחילות שמהם סבלה האישה. למרות ההתקן התוך-רחמי, גילה הרופא כי היא בהיריון. לאחר שלא הצליח להוציאו - המליץ איש המקצוע על ביצוע הפלה, והפנה את בני הזוג לוועדה להפסקת היריון.

במהלך התלבטותם של בני הזוג, החליטו לפנות אל הרב מרדכי אליהו ז"ל, שקבע כי למרות אזהרות הרופא - על לימור להמשיך בהיריון וללדת את בנה. בעקבות זאת, שבה לימור אל רופאה והודיעה לו כי בכוונתה להמשיך בהיריון כרגיל. כצפוי, נולד בנה עם נכות בשיעור של 100% כשהוא סובל משיתוק.

בית המשפט: "לו היו מסבירים להם את המשמעות - היו מבצעים הפלה"

ההורים החליטו לפנות לבית משפט השלום, והגישו תביעה בגין רשלנות נגד קופת החולים, בטענה שהרופא לא הסביר להם מהם הסיכונים הכרוכים בהמשך ההיריון. בתום המשפט, שנמשך תשע שנים - הגיע השופט אהרן פרקש למסקנה, כי "לו היו מסבירים להם מה המשמעות של לידה מוקדמת, הם היו פונים לוועדה להפסקת היריון".

עוד הוסיף השופט, כי "עבור ההורים זה היה מקרה ייחודי, ואילו הרופא רואה ונתקל באלפי הורים שמגיעים אליו, ולכן הסיכוי שההורים יזכרו מה קרה גבוה יותר מאשר שהרופא יזכור זאת".