נקמה? אלמונים השחיתו עצי אלון עתיקים בני מאות שנים

פקחי רשות שמורות הטבע והגנים נדהמו לגלות כי באישון לילה נכרתו והושארו שמונה עצים בחניוני הכרמל. ארבעה מתוכם הם עצי אלון עתיקים שגילם המוערך הוא מאות שנים. העצים הושארו במקומם, מה שמעלה את החשד כי מדובר בפעולת נקם של אנשים שנקנסו בעבר על ידי הרשות. "זה אובדן שלא ניתן יהיה להחזיר", סיפר אחד הפקחים

עץ אלון שנכרת בכרמל (רשות הטבע והגנים)

פקחים של רשות הטבע והגנים נדהמו לגלות במהלך סיור הבוקר שלהם בחניוני הכרמל מראה קשה: שמונה עצים עתיקים שנכרתו והושארו בשני חניונים בפארק. חלקם, עצי אלון - שגילם מוערך במאות שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתן אלבז, פקח פארק הכרמל, סייר בחניון גבעת ההגנה וחניון נופש פעיל וסיפר לחדשות 2 באינטרנט על המחזה שנגלה לעיניו, סמוך לשעה 06:00 בבוקר. "ראיתי ארבעה עצי אורן ותיקים שנכרתו בחניון גבעת ההגנה והונחו בכניסה לחניון באופן החוסם את דרך הגישה. הסיירים נאלצו לפנות אותם באופן מיידי על מנת לאפשר את הגישה לחניון עבור מטיילים".

אך הבוקר של הפקחים בכרמל, הפך עצוב ומכעיס עוד יותר. בהמשך הסיור הם גילו ארבעה עצי אלון נוספים, שגילם מוערך במאות שנים, אשר נכרתו בחניון נופש פעיל. "העצים לא נלקחו והושארו על גבי שולחנות הפיקניק", הוסיף אלבז. "הדבר מעיד על כך שהכריתה לא בוצעה עבור שימוש בעצים לצרכים כמו הסקה".

הערכה: "הכריתה - נקמת אנשים שנקנסו בעבר על ידי הרשות"

כעת חושדים ברשות כי מדובר בפעולת נקם. "אני לא רוצה להתייחס לכיווני החקירה כעת, אך לפי ההערכות שלנו מדובר בפעולת נקמה של אנשים שנתפסו על ידי רשות הטבע והגנים בעבר ונקנסו עקב עבירה על החוק - כריתת עצים היא פגיעה בבטן הרכה של רשות הטבע והגנים ושל החניונים שכן בלי צילם של העצים, החניון לא יכול לתפקד", הסביר אלבז.

הפקחים הגישו תלונה בתחנת משטרת רכס הכרמל ופתחו בחקירה עצמאית של המקרה. "מהבחינה האקולוגית מדובר בפגיעה קשה", טען אלבז. "עצים כאלה הם חלק מהסביבה הטבעית של הכרמל, ובהיותם עצים ותיקים יפים ורחבי צמרת, זהו אובדן משמעותי שלא יהיה ניתן להחזירו בעתיד הקרוב".

יש לציין כי השנה אישרה הכנסת סדרת תקנות הנוגעות בעבירות על פקודת היערות. ולידיעת הכורתים והעבריינים - הקנס לכריתת עץ ללא היתר עומד על 7,500 שקלים.