לראשונה מאז 2007: מפלס הכינרת יישאר מעל לקו האדום עד תחילת עונת הגשמים

במשרדי רשות המים מעריכים כי עליית המפלס המרשימה השנה ב-2.33 מטרים, בשילוב עם מדיניות הפחתת שאיבה ושמירה על יציבות המפלס, יאפשרו לכינרת להיכנס לעונת הגשמים 2012/13, עם מפלס מעל הקו האדום התחתון - לראשונה מאז קיץ 2007. "הציבור נענה בחיוב לבקשות ההתייעלות והחיסכון", אומרים ברשות המים

מפלס הכינרת יישאר מעל לקו האדום. ארכיון (חדשות 2)

אפשר לחייך: במשרדי רשות המים מעריכים כי הכינרת תיכנס לעונת הגשמים הקרובה, כשגובה המפלס מעל הקו האדום התחתון - לראשונה מאז קיץ 2007.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז סיום תקופת העלייה במפלס במים במאי השנה ועד היום - ירד המפלס ב-70 סנטימטרים. על פי המודלים לחיזוי שינויים במפלס הכינרת, מעריכים במחלקת מים עיליים שברשות המים כי בתרחיש הגרוע ביותר, כזה המייצג סתיו יבש יחסית, המפלס צפוי לרדת בעוד 60 סנטימטרים. מצב כזה ישאיר את מפלס המים בגובה של כ-40 סנטימטרים מעל הקו האדום בתחילת עונת הגשמים 2012/13.

את השיפור במצב מייחסים ברשות המים לשני גורמים המרכזיים. הראשון - השנה הגשומה שעברה על מרבית אזורי הארץ, ובזכותה התמלאה הכינרת בכמעט מטר יותר מבשנה ממוצעת. בנוסף, גם לנו בבית יש חלק בעניין. "הציבור נענה בחיוב לבקשות ההתייעלות והחיסכון", אמר היום דובר רשות המים, אורי שור.

בשנים האחרונות עונות הגשם היו יבשות מהממוצע. בקיץ 2008 שקעו המים אל מתחת לקו לאחר עונת 2007/8 היבשה. בתקופה זו ירדו רק 58% מכמות המשקעים בצמח, וכ-60%-70% מכמות המשקעים הממוצעת בהרי הצפון. המפלס נשאר נמוך מהקו התחתון במשך יותר משנה וחצי, עד תחילת 2010.

שינויים קיצוניים במפלס כמו עליות וירידות של 2-3 מטרים אינם מיטיבים עם הסביבה האקולוגית של הכינרת. לכן, המטרה המרכזית בשנים האחרונות היא למצוא את נקודת היציבות, בה ישתנה המפלס במינימום הנדרש.

כעת מקווים ברשות המים לעוד שנה גשומה, מה שיביא ליציבות ועלייה נוספת במפלס האגם הלאומי. עוד מזכירים ברשות המים כי חסרים 3.23 מטרים למילוי הכינרת - מחסור במים השווה ל-540 מליון מטרים מעוקבים.