מסתמן: אופטלגין לא גרם לאשפוז

ארבעת החולים שנטלו אופטלגין ואושפזו לאחר מכן בבתי החולים סבלו ממחלות רקע ונטלו תרופות נוספות - כך אומרים היום במשרד הבריאות. לפי מסקנות הביניים של הוועדה שבודקת את הנושא, ככל הנראה לא תשתנה המדיניות שעל פיה נמכרים הכדורים היום

מסתמן: אופטלגין לא גרם לאשפוז (חדשות 2)

במשרד הבריאות פורסמו היום מסקנות ביניים של ועדת הבדיקה, שמונתה בעקבות אישפוזם של ארבעה חולים שנטלו אופטלגין במצב בינוני וקשה. על פי ממצאי הוועדה, לכל ארבעת החולים שנטלו את התרופה ואושפזו היו מחלות רקע, והם נטלו תרופות נוספות. לכן טוענים בוועדה, שלא ניתן לקבוע כי הסיבה להידרדרות במצבם היא השימוש במשכך הכאבים אופטלגין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי מסקנות הביניים, ככל הנראה לא תשתנה המדיניות שעל פיה נמכרים הכדורים היום - ללא מרשם רופא.

"סיבוך ידוע של אופטלגין"

בשבוע שעבר פורסם כי בתוך כחודש וחצי בלבד הגיעו אל בתי החולים ארבעה מטופלים שנטלו את משכך הכאבים הפופולרי ואושפזו בעקבות תופעת לוואי נדירה - אך מוכרת - שגרמה לפגיעה במח העצם שלהם.

"זה סיבוך ידוע של אופטלגין", הסביר הפרופ' מיכאל לישנר, מנהל מחלקה ב"מאיר". "זו תרופה שאסרו על השימוש בה בארצות הברית כבר לפני שנים רבות. לפי הספרות, מבין החולים שהשתמשו באופטלגין ונפגעו מאותן התופעות נמצאו שיעורי תמותה של עד 10%".

הסיכוי ללקות בסיבוך הוא אחד למיליון מקרים. הרס מח העצם, בעקבות שימוש באופטלגין, נובע מצניחה בכמות תאי הדם הלבנים. בשל כך הוחלט לאסור על השימוש בתרופה בארצות הברית, אך עם זאת, היא מותרת לשיווק בישראל ובמדינות מערביות רבות נוספות, לעיתים עם דרישה למרשם.