מחקר: הייתם ילדים שמנים? יש לכם סיכוי גדול לחלות בסרטן

ממחקר שנערך אוניברסיטת תל אביב עולה כי קיים קשר בין השמנת יתר בילדות לבין התפתחות סרטן בבגרות. על פי המחקר, לילדים עם השמנת יתר יש סיכוי גבוה ב-40% לחלות בבגרותם בסרטן במערכת השתן או במעי הגס. המחקר נערך על 1.1 מיליון חיילי צה"ל במשך 18 שנה

ילדים שמנים? עלולים לחלות בסרטן (AP)

נזקי ההשמנה: מחקר חדש שנערך באוניברסיטת תל אביב גילה כי ילדים שמנים עלולים לחלות בסרטן בבגרותם בסיכויים גבוהים יותר מילדים שהיו רזים בילדותם. המחקר חשף כי השמנת יתר בגיל הנעורים קשורה ישירות לתחלואה בסרטן בשלפוחית השתן ובמעי הגס.

כדי לבחון את הקשר בין השמנת יתר לסרטן נעזרו החוקרים במדגם גדול במיוחד: 1.1 מיליון חיילים בצה"ל, גברים בלבד. הצבא אסף את המידע הרפואי שלהם, והמעקב נמשך לאורך 18 שנה.

הממצאים היו חותכים לגמרי: לאנשים אשר בילדותם ובנעוריהם נמנו עם ה-15 האחוזים העליונים במדד ההשמנה BMI, היה סיכוי גבוה בשיעור של 42% ללקות בסרטן במערכת השתן או במעי הגס בבגרותם.
"עלינו לבחון אם השמנת יתר היא גורם סיכון ישיר לסרטן, או אולי שתי התופעות נובעות מווריאציה גנטית משותפת. מחקר בסיסי יכול לסייע לנו להבין בצורה עמוקה יותר את הקשר בין השמנת יתר לסרטן", הסבירה ד"ר ארי שמיס אחת מהחוקרות. על פי נתוני האגודה האמריקנית למניעת מחלות לב, אחד מכל שלושה ילדים ונערים סובל כיום מהשמנת יתר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת