ועדת השרים אישרה: לבחון מחדש בנייה בחופים

אחרי 8 שנים שבהן נלחמים פעילי הסביבה בחוק שהתיר בנייה בקירוב לקו המים בחופי ישראל, ועדת השרים אישרה פה אחד את הצעת החוק, שתביא לבחינה מחדש של תכניות שאושרו. "העברת החוק היא צעד משמעותי בהגנת חופי ישראל מפני יוזמות נדל"ניסטיות המאיימות לכרסם במעט החופים שנותרו לנו", אמר ח"כ חנין, ממגישי ההצעה

הישג לפעילים למען שימור החופים בישראל: ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר פה אחד את הצעת החוק לשמירה על הסביבה החופית, הקובעת שתכניות בניה שטרם מומשו, ייבחנו מחדש ע"י ועדות התכנון במקרה שעברו שמונה שנים ויותר מיום אישורן.

הצעת החוק, אשר נוסחה ע"י 'אדם, טבע ודין' והקליניקה המשפטית באוניברסיטת בר אילן, מובלת על ידי ח"כ דב חנין וזכתה לחתימתם של 17 חברי כנסת נוספים מכל קצוות הקשת הפוליטית ולתמיכתו של השר להגנת הסביבה, באה לתקן את העיוות שנוצר בחוק החופים שעבר בשנת 2004 ואוסר על בנייה במרחק 300 מטרים מקו המים ללא אישור מיוחד. החוק הקיים חל רק על תכניות חדשות, ויצר תמריץ לגורמים שונים לנסות להוציא לפועל תכניות ישנות שאושרו ומסיבות שונות לא קרמו עור וגידים.

ההצעה הייתה אמורה לעלות להצבעה של ועדת השרים כבר בתחילת יוני, אך הדבר לא נעשה לאחר שלא היה רוב להחלטה בקרב חברי הוועדה. הפעם, בעידודו של השר להגנת הסביבה, השרים הצביעו פה אחד בעד ההחלטה, בין היתר בניגוד לעמדת הפקידים במשרדים השונים, ובראשם משרד האוצר ומשרד הפנים.

הצעת החוק תביא לבחינה מחדש של תכניות הבניה בחופי הקיבוצים נוה ים ומעגן מיכאל, חיפה, נתניה, ובת ים וכן תכניות שאושרו בעבר לבנייה במרינות של אשדוד ואשקלון.

"העברת החוק היא צעד משמעותי בהגנת חופי ישראל מפני יוזמות נדל"ניסטיות המאיימות לכרסם במעט החופים שנותרו לנו", אמר ח"כ חנין. "במקום להיאבק בכל פעם בנפרד, בבצת, בנחשולים, בדור, בניצנים ובעוד מקרים רבים נוספים - החוק יצור מנגנון רוחבי, מקצועי ונכון". ביום רביעי הקרוב יעלה החוק להצבעה טרומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת