חם לכם היום? השיא והמדוזות עוד לפנינו

שיא גל החום צפוי להגיע בסוף השבוע ולהימשך גם בימים הקרובים. הקלה? רק באמצע השבוע הבא יהיה נסבל יותר. ומה לגבי מי שרוצה להימלט לים? גם כאן אין בשורות: המים חמים וצורבים

כבר בשעה 08:00 בבוקר נמדדו 26 מעלות בירושלים, 32 מעלות באילת, ו-28 מעלות בתל אביב - כשעומס החום מוגדר בינוני. כשהיום מתחיל ככה, קל לדעת איך הוא ימשיך.

במהלך היום נרגיש שוב עומס חום כבד-בינוני ברוב האזורים, בבקעה ובחלקים מהדרום הוא יהיה כבד מאוד - אבל זוהי רק ההתחלה: שיא גל החום צפוי להגיע בסוף השבוע ולהימשך גם בשבוע הבא.

ההכבדה בחום תורגש בעיקר מחר, אך לא מדובר על חום קיצוני לעונה. בהשוואה לאוגוסט 2010, שבו באמצע החודש נמדדו עומסי חום כבדים קיצוניים מאוד בכל הארץ, הפעם החום יהיה כבד אך שגרתי. בתל אביב צפויות 32 מעלות, בירושלים 36 מעלות, באילת 43 מעלות, סביב הכינרת 43 מעלות, בבאר שבע 40 מעלות, ובערי השפלה 36 מעלות. 

גם הלחות במישור החוף לא תקל על התושבים והיא תעמוד בסוף השבוע על 60%-65%. בהרים יהיה אמנם יבש, אך התחושה תהיה שרבית. גם בשבת ובראשון יהיה חם מאוד, ורק באמצע השבוע יהיה נסבל יותר.

איך נעבור החום בקלות?

אם תבחרו להגיע לים, תגלו שגם המים חמים וכבר חצו את רף ה-29 מעלות. המדוזות ממשיכות להציק גם בסוף השבוע הזה, כשבמכון לחקר ימים ואגמים לישראל מוסרים כי בכל חופי הארץ מדווח על צריבות רבות, אך עד כה לא דווח כמויות גדולות של מדוזות. לפחות בהיבט הזה, כנראה שקיבלנו הנחה - ביחס לשנה שעברה.

אף כי הים אינו גלי, יש לזכור כי דווקא בחלקים השקטים של הים יש זרמים סוחפים ולכן אין לרחוץ בחוף ללא שירותי הצלה.

בכל מקרה יש להרבות בשתייה ולשהות בצל. תוכלו לעשות מעשה טוב ולהשאיר בקרבת ביתכם קערית מים לבעלי החיים באזור.אבל בואו נודה על האמת, רובנו נשאיר את גל החום בחוץ וניסגר במזגן.

הבוקר עדכנו בחברת החשמל כי כל יחידות הייצור השמישות יחד מסוגלות לייצר כ- 11,600 מגה וואט. זאת בעוד שביקושי החשמל להיום על פי הצפי יעמדו על 10,900, מה שמשאיר "רזרבה" או במילים אחרות מרווח לתקלות, בשיעור של 600-700 מגה וואט.

אף כי ההערכות הלא רשמיות מדברות על סיכוי נמוך להפסקות חשמל יזומות במהלך סוף השבוע, ייתכן והסיכוי יגבר משמעותית ביום ראשון. לחום יש אפקט מצטבר, אותו מכירים היטב גם במחקרי אקלים וגם בחברת החשמל. ביום השני והשלישי לגל החום הצריכה עולה, כי האדם חש מועקה מתמשכת והאפקט מהצטבר הזה גורם למיזוג אוויר מוגבר.

בנוסף, פעולות זוללות אנרגיה שנדחו בתחילת גל החום לא סובלות דיחוי יותר ולפיכך הנטייה לצרוך חשמל עולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת