תל השומר: חולת סרטן מתה ממינון יתר של כימותרפיה

חולת סרטן בת 76 נפטרה בבית החולים תל השומר לאחר שקיבלה בטעות טיפול כימותרפי במינון גדול פי שלושה ממה שנקבע לה. בבית החולים אמרו למשפחה שהחולה לא נפטרה מהטיפול השגוי אלא מהמחלה עצמה

לפני ארבעה חודשים קיבלה משפחתה של רוזה קבס את ההודעה הקשה: "אמרו לנו שלאימא יש סרטן, והסרטן שלח גרורות, וזה כבר סופני". רוזה, בת 76, עד לאותו רגע אישה בריאה לגמרי, הבינה שהיא חיה על זמן שאול.

"הרופאים אמרו לנו שטיפול כימותרפי יעזור לה והיא תחיה עד שנתיים, היא אישה מבוגרת, ושנתיים בשבילה זה המון המון זמן. להיות על הילדים, להיות עם הנכדים", מספרת בתה פולינה. ורוזה אכן לא בזבזה זמן, היא התייצבה מדי יום בתל השומר והחלה לקבל שם טיפולים כימותרפיים, נחושה להאריך את חייה ככל שתוכל. אך מצבה של רוזה המשיך להידרדר, היא התמוטטה בביתה, פונתה לבית החולים ואושפזה.

שלושה ימים לאחר שאושפזה קראו הרופאים לבתה של רוזה ואמרו לה שבגלל מינון יתר של הכימותרפיה, נפגעו מוח העצם שלה והכליות. "הם אמרו לי שבגלל שהם נתנו מינון יתר של הכימותרפיה... הם אמרו לי פי שלושה", מספרת פולינה.

"זאת תקלה מאוד נדירה"

בנותיה של רוזה נפגשו עם פרופ' רפאל ולדן, סמנכ"ל תל השומר, ודרשו הסברים. פרופ' ולדן השיב: "זה תקלה, תראי, מה שקרה זה תקלה, תקלה מצערת, אנחנו באמת מצטערים על זה מאוד. איכשהו זה עבר בצורה שאנחנו לא כל כך יודעים להסביר את זה אבל זה טעות אנוש".

פרופ' ולדן, שלא ידע שהשיחה עמו מוקלטת ולא היה מעורב אישית בטיפול ברוזה, ניסה להסביר את הטעות הנוראית: "זה תקלה מאוד מאוד נדירה, זה קורה פעם בכמה שנים.. הגורל הלא מוצלח הוא שזה נפל עליכם. אבל למרבה הצער, זה היה מאוחר מדי. רוזה נפטרה בבית החולים תל השומר, שישה שבועות לאחר הטעות בטיפול הכימותרפי שעברה שם.

רק בשבוע שעבר נחשף בתקשורת סיפורה של אנה בת ה-5, שקיבלה טיפולים כימותרפיים מיותרים ולבסוף התברר שכלל לא חלתה בסרטן, גם זה קרה בתל השומר. בימים אלה אנה מחלימה מנזקי הכימותרפיה המיותרת שגופה ספג, במקרה של רוזה ז"ל - הסיפור הזה נגמר באופן טרגי.

מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר נמסר בתגובה: "בזמן ביצוע הטיפול נעשתה טעות ובמקום בשלושה ימים, קיבלה החולה את הטיפול ביום אחד. נציגי המשפחה הוזמנו להנהלת בית החולים ושם התנצלנו בפניהם על הטעות. החולה התאוששה מהמינון השגוי המרוכז הזה בתוך עשרה ימים, וללא קשר לטעות האמורה, מצבה המשיך להחמיר בהדרגתיות. בעצה אחת עם המשפחה החולה הועברה להוספיס, שם נפטרה ממחלתה הבסיסית. הרופא הבכיר שטיפל בחולה אינו עובד יותר בשיבא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת