חשש להדבקת מטופלים באיידס בביה"ח בילינסון

בבית החולים בילינסון זימנו 150 מטופלים לבדיקה חוזרת, לאחר שהתגלה שנמכשיר האנדוסקופיה בו נבדקו אחרי מטופל נשא איידס - לא עבר חיטוי מלא. בבית החולים בודקים את התקלה החמורה אך הדגישו שסיכויי ההדבקה בדרך זו "נמוכים עד אפסיים"

כ-150 בני אדם שנבדקו לאחרונה במכשיר אנדוסקופ בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מזומנים בשעות אלה בחזרה לבית החולים - מחשש שהם נדבקו בנגיף HIV.

בסוף חודש מאי טופל במכשיר, שנועד לבדוק את מערות האף באמצעות "צינור" שחור שמעביר תמונה למסך, מטופל נשא איידס. בתוך 24 שעות מהבדיקה שלו התברר בבית החולים שהמכשיר לא עבר את מלוא הליך החיטוי כנדרש ולכן, כל מי שנבדק אחריו נמצא בסכנה.

בבית החולים הדגישו שהמכשיר עבר חיטוי, אבל לא לחלוטין ולכן זומן מי שנבדק אחרי המטופל הנשא - מחשש שהם עלולים להידבק בנגיף המסוכן וחשוך המרפא.

הסיכוי להידבקות "שואף לאפס"

בבילינסון הדגישו שהסיכוי להידבק ב-HIV דרך מכשיר רפואי מסוג זה הוא "קלוש" ו"שואף לאפס", אבל מכיוון שהוא קיים - הוחלט להחמיר ולהזמין את כל המטופלים הללו לבדיקה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה ש"האירוע דווח למשרד הבריאות. הסיכון להדבקה נמוך ביותר ולמרות זאת החליט בית החולים לנקוט בגישה זהירה ולקרוא לאנשים לבדיקה. במשרד הבריאות תומכים בהחלטה זו של בית החולים. משרד הבריאות יוודא כי בית החולים יפיק את כל הלקחים הנדרשים".

פרופ' יהודה כרמלי, מנהל המרכז למניעת זיהומים במשרד הבריאות, אמר בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן עמי ש"הסיכוי להידבקות הוא אפסי או אפילו פחות ממנו. אבל עדיין הסיכוי קיים ולכן ננקט צעד נכון וראוי לקחת את כל מי שבסיכון או בספק בסיכון, ולבדוק אותו. גם אם המכשיר לא חוטא בכלל, סיכוי ההעברה הוא נמוך ואם במידה חלקית - הסיכוי הוא אפסי ממש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת