רופאת המשפחה נתנה אבחנה שגויה; החולה הפכה לצמח - ונפטרה

רופאה מקופת החולים "מכבי", שאליה הגיעה אישה שהתלוננה על כאבי ראש חזקים מאוד – הקלה ראש בסימפטומים ולא ביצעה בדיקות מקיפות. כך פורסם ב"ידיעות אחרונות". כעבור מספר שעות התברר כי האישה לקתה בדימום מוחי, הפכה לצמח – ולאחר מספר חודשים נפטרה. "מכבי": "זה מקרה מצער"

מחדל רפואי חמור? ארכיון (חדשות 2)

האם אישה בשנות ה-40 לחייה נפלה קורבן למחדל רפואי חמור? לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה השבוע תביעה על ידי בני משפחתה של ל', שסבלה מכאבי ראש חמורים שאף גרמו לה להקאות ולאיבוד הכרה לזמן קצר. רופאת המשפחה שבדקה אותה לא ביצעה בדיקות מעמיקות, וקבעה כי מדובר ב"כאב ראש" בלבד. לאחר מספר שעות, פקדו את החולה כאבים חזקים והיא הובהלה למיון, שם הוכנסה לחדר הניתוח - שלאחריו נותרה צמח, ונפטרה כעבור מספר חודשים. כך פורסם ב"ידיעות אחרונות".

לפני כשנה החלה ל' לחוש בכאבי ראש חזקים במיוחד, שגרמו לה להקאות, ואף במקרה קיצוני במיוחד איבדה את הכרתה בזמן העבודה. המקרה האחרון הדליק אצל האישה נורה אדומה, והיא פנתה לקופת החולים. מתברר, כי כשהגיעה ל' לבדיקה אצל רופאת המשפחה, ביצעה האחרונה בדיקת לחץ דם, ופטרה אותה באבחנת "כאב ראש" בלבד.

בתה של ל', ששהתה עמה בעת הבדיקה, הבחינה כי משהו לא תקין, והתעקשה כי יבוצעו לאמה בדיקות נוספות. "אם לא תירגעי אני אבדוק גם לך לחץ דם", ענתה לה רופאת המשפחה בעוקצנות.

"עולמה של המשפחה הבריאה, המאושרת והמלוכדת חרב עליה"

כשהגיעה האישה לביתה בשעות הלילה, הפכו כאבי הראש לבלתי נסבלים. היא הובהלה לבית החולים, ובדרך כבר איבדה את הכרתה. כשהתקבלה במיון אובחן כי היא סובלת ממפרצת (דימום תוך-מוחי) והעבירו אותה במהירות לניתוח חירום, שלאחריו נותה "צמח" במשך שמונה חודשים, ולפני ארבעה חודשים נפטרה.

"לו הייתה הרופאה בודקת אותה בהתאם לסטנדרטים המקובלים, הייתה מגיעה למסקנה כי מדובר במחלה קשה ורצינית", ציין פרופסור פליקס אומנסקי, מומחה לנוירו-כירורגיה, בחוות דעת מטעמו שצורפה לכתב התביעה, והוסיף: "אחרי האבחנה, הייתה הרופאה מפנה אותה בדחיפות לבית החולים, ואז הדימום החוזר היה נמנע והמנוחה הייתה מחלימה".

"תקצר היריעה מלפרט את גודל האסון שנחת על התובעים", לשון התביעה שהוגשה לבית המשפט. "המשפחה הבריאה, המאושרת והמלוכדת הפכה לחסרת אונים שחרב עליה עולמה, ובעיקר של בנותיה של המנוחה שייאלצו להמשיך את חייהן ללא אם".

מקופת החולים מכבי נמסר בתגובה: "זהו מקרה מצער. נלמד את פרטי התביעה ונעביר התייחסות לבית המשפט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת