"לא נגרם נזק ארוך טווח לבת ה-5 שעברה כימותרפיה בטעות"

הליך השיקום הצפוי לאנה שיבוט בת ה-5, שנאלצה לעבור טיפולי כימותרפיה מיותרים בגלל טעות באבחנה, כולל ביקור בבית החולים אחת לחודש למשך השנה הקרובה. למרות תופעות הלוואי והשיער שנשר, בבית החולים מעריכים שלא נגרם לה נזק לטווח הארוך. אמה: "היא סובלת מקשיי נשימה, מקווה שיטפלו בה כמו שצריך"

סיפורה של אנה שיבוט בת החמש, שאובחנה בטעות כחולת סרטן ונאלצה לעבור טיפולי כימותרפיה מייסרים וכואבים ללא צורך, לא מסתיים באבחנה המתוקנת לפיה היא חלתה בדלקת קלה בלבד. לאחר הפסקת הטיפול הכימותרפי, אנה צפויה לעבור הליך שיקום ארוך, אולם הרופאים מבטיחים שלא ייגרם לה נזק לטווח הארוך.

הליך השיקום כולל ביקור של אחת לחודש בבית החולים, למשך השנה הקרובה לפחות, בהם יערכו הרופאים בבית החולים שיבא בתל השומר מעקב אחר תופעות הלוואי מהן היא סובלת, כך מדווח העיתון "מעריב" שגם חשף את הפרשה אתמול. מלבד נשירת שיער ראשה וגופה של אנה, היא סובלת גם מהקאות ומירידה משמעותית במשקל, כולן תוצאה של טיפולי הכימותרפיה.

"היא תצא מזה", ומר פרופ' עמוס תורן, מנהל המחלקה להמטואונקולוגיה לילדים בבית החולים. "אנה קיבלה מעט מאוד טיפולים כימותרפיים, והטיפול הראשון הוא תמיד קל יותר", הוסיף. "אני יכול לומר שעלולים להיות גורמי סיכון לרגישות יתר לטווח קצר, אבל מבחינת ההשפעות על תפקוד הלב והפוריות - לא ייגרם לה נזק".

אמה של אנה נשמעת מודאגת יותר. "לאנה קשה מאוד לנשום בלילות", סיפרה פאינה שיבוט. "הרבה פעמים היא בחוסר שקט. ייקח הרבה זמן עד שהיא תתאושש מזה, אם בכלל. מישהו חייב להיענש, ואני מתכוונת לתבוע את בית החולים האחראי".

לטענת האם, הגורמים המעורבים עסוקים בהעברת אחריות מאחד לשני ואיש לא לוקח אחריות על השיקום. "עכשיו מחכה לה שיקום ארוך, אבל אני לא יודעת איך אנחנו נעשה את זה בבית החולים שיבא", היא אומרת. "אני מקווה שהם יטפלו בה כמו שצריך".

האם: היא עדיין סובלת מכאבים

סיפורה של אנה נחשף אתמול. בריאיון לחדשות 2 באינטרנט סיפרה אתמול האם על השתלשלות האירועים והסבירה כי הגיעו לבית החולים לראשונה בעקבות נפיחות ליד אוזנה הימנית. כשהנפיחות לא עברה לא עברה הופנו האם ובתה לבית החולים וולפסון בחולון, שם ביצעו שתי ביופסיות. הרופאים אבחנו חשד ללימפומה והפנו את אנה לטיפול בבית החולים שיבא תל השומר.

"היא עברה שני סבבים של טיפולי כימותרפיה", משחזרת פאינה ומספרת על תופעות הלוואי: "התפתחו לה כיבים במערכת העיכול ובוושט. היא לא יכלה לדבר כמה ימים".

האם מספרת כי מצבה של אנה משתפר, אבל מדגישה כי גם היום הילדה סובלת מכאבי בטן כמה ימים בשבוע ומתקשה לנשום ולרוץ. "אני כועסת", אומרת פאינה, "יותר מכול אני מרגישה שמישהו צריך להיענש על חוסר תשומת הלב. אני לא רופאה, אבל מישהו צריך לשלם על הסבל שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת