בת 5 נאלצה לעבור טיפולי כימותרפיה בטעות

אנה שיבוט בת ה-5 מחולון חלתה בדלקת בבלוטות הלימפה, אך אבחנה שגויה של הרופאים שגילו "חשד לסרטן" ושרשרת טעויות הסתיימו במתן טיפולים כימותרפיים ללא סיבה - שגרמו לה לאבד ממשקלה ולשיערה לנשור. "הייתי בהלם. הם החזירו לי ילדה לא בריאה. איך היא יכולה ללכת לגן ככה?", זועמת האם. הפרשה נחשפה בעיתון "מעריב"

שרשרת טעויות חמורה הסתיימה במתן טיפולים כימותרפיים לילדה בת 5 ללא שום צורך - כך חשף הבוקר כתב העיתון "מעריב" יוסי אלי.

אנה שיבוט בת ה-5, בת לאם חד-הורית מחולון, סבלה לאחרונה מנפיחות בצווארה. תחילה הלכה אנה יחד עם אמה פאינה לרופא המשפחה והתלוננה על כך שהנפיחות לא עוברת. כל הבדיקות יצאו תקינות, אבל כשהנפיחות גדלה הופנו האם ובתה לבדיקה בבית החולים וולפסון בחולון.

"אמרו לנו שם שצריך לעשות ביופסיה", סיפרה פאינה. הביופסיה לא הראתה דבר, אך בבדיקה השנייה, כך מספרת האם, קבעו הרופאים שקיים "חשד לגידול סרטני".

מבית החולים וולפסון הופנתה אנה להמשך טיפול בבית החולים שיבא בתל השומר, שם הועברה לטיפולים כימותרפיים דחופים. היא עברה שני טיפולים שגרמו לה לאבד את שיערה ותיאבונה ולהפחית קילוגרמים רבים ממשקלה.

במקביל לקביעת הטיפול השלישי ב-24 במאי, ביקשו הרופאים מבית החולים וולפסון להעביר את בדיקת הביופסיה שנערכה לאנה. אלא שאז העלו הממצאים כי אנה כלל לא חולה בסרטן, אלא בדלקת בבלוטות הלימפה בלבד.

האם: החזירו לי ילדה לא בריאה

"הייתי בהלם מכך שהילדה שלי נאלצה לעבור כאלה טיפולים", אמרה פאינה ל"מעריב" והוסיפה כי היא מתכוונת לתבוע פיצויים. "הרופא אמר לנו שהטיפולים האלה היו ליתר ביטחון. אני רוצה לראות אם הרופאים האלה היו שולחים את הילדים שלהם לטיפולים כימותרפיים ליתר ביטחון".

האם מדגישה כי עד היום אנה סובלת מתופעות הלוואי של הטיפולים. "הם החזירו לי ילדה לא בריאה. הרופא אומר לי שהיא יכולה לחזור לגן. איך היא יכולה לחזור לגן כשהיא נראית ומרגישה ככה?", היא זועמת.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר בתגובה ל"מעריב": "הילדה הגיעה אלינו לאחר אבחון פתולוגי מלא מבית חולים אחר ועם חוות דעה זהה מבכיר המומחים בארץ בנושא זה. מאחר שהאחבון היה למחלה הנחשבת לבעלת קצב התחלות תאים מהיר ביותר בילדים, התקבלה החלטה רפואית על מתן טיפול מהיר לילדה".

עוד הוסיפו בשיבא כי "במקביל, תוך מתן שני הטיפולים הראשונים לילדה ביום הראשון וביום השמיני, הוזמנה גם הביופסיה שנלקחה בבית החולים האחר. הערכה מחודשת ונוספת שבוצעה על ידי אנשינו לאותה ביופסיה שנלקחה בשעתו קבעה שהילדה אינה חולה במחלה, וזימנו את האם לשיחה שבה נאמרו לה הדברים".

ד"ר יצחק ברלוביץ', מנהל בי"ח וולפסון, אמר בתגובה לתכנית הבוקר "יום חדש": "עשינו מאמץ להגיע לאבחנה. לאחר התייעצות עם מומחים העלנו חשד שמדובר בסוג מסוים של סרטן בבלוטות והפננו אותה לטיפול בבית חולים אחר. הגורם המבצע צריך להיות בטוח שהאבחנה היא נכונה ולא להתחיל בטיפול לפני שבטוחים שהאבחנה נכונה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת