חיי התאומות ניצלו בתוך רחם האם - בקרן לייזר

ניתוח חדשני באמצעות קרן לייזר הציל את חייהן של אופיר ולינוי בנות החודש, כשהיו עוד ברחם. תסמונת נדירה במסגרתה כלי הדם של התאומות הזהות היו מחוברים סיכנה את המשך ההיריון - עד להתערבות של הרופאים. "חששתי שאחת מהן תמות, למזלנו הדבר הזה אובחן מהר", סיפרה האם לחדשות 2 באינטרנט. "זולגות לי דמעות של אושר"

התאומות אופיר ולינוי חוגגות היום יום הולדת חודש. הן עדיין לא יודעות, אבל שתיהן באו לאוויר העולם רק הודות לניתוח יוצא דופן באמצעות קרן לייזר, שהפרידה את כלי הדם המחוברים שלהן והצילה את חייהן - בעודן ברחם אימן.

עופר וטניה אשטוקר גילו כי כלי הדם של התאומות מחוברים ביניהם בשבוע ה-24 להיריון, שלב מתקדם למדי, וחששו מאד שהם הולכים לאבד את שתיהן. "היו שם הרבה בכי ופרצי רגשות. אתה חש במקרה כזה שכל עולמך חרב עליך, שאתה הולך לאבד את ההיריון שכל כך הרבה זמן ציפית לו",  שיחזר האב עופר אשטוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.  

תסמונת מעבר הדם בין עובר לעובר (TTTS) היא תופעה קטלנית שפוגעת ב-15% מההריונות של תאומים זהים: שני העוברים חולקים כלי דם משותפים, וכשנוצר מצב בו עובר אחד תורם דם לעובר השני - שניהם נקלעים לסכנת חיים. העובר התורם סובל מאנמיה והתרוקנות הדם מגופו, ואילו העובר המקבל סובל מעליית נפח הדם, בצקות במח וגדילת הלב. רק התערבות רפואית מתאימה יכולה להציל את חייהם.

מי שזיהה את התסמונת במקרה של בני הזוג אשטוקר היה ד"ר שנהב סימון, מנהל יחידת ההיריון בסיכון מביה"ח ברזילי באשקלון, שסיפר כי עד לסוף השבוע ה-24 של ההיריון הכול התנהל כשורה, ואז בבדיקת אולטרסאונד שגרתית - התגלתה בעיה. "זיהיתי מיעוט מים, חוסר תנועות והיצמדות לשליה אצל אחד העוברים", סיפר הרופא.

ההורים: "זולגות לנו דמעות של אושר"

ד"ר שנהב העביר את הזוג לטיפול במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם פיתחו בשנים האחרונות את שיטת הטיפול הייחודית ומצילת החיים בשיתוף עם מומחה מבית חולים בבלגיה. 

האב המאושר עופר סיפר לחדשות 2 באינטרנט כיצד מיד לאחר הניתוח החלה רעייתו לחוש בצירי לידה שגרמו לרופאים לנסות ולעכב את הלידה למרות שלב ההיריון המתקדם (שבוע 26). לבסוף נקבע ניתוח קיסרי, ואחרי 36 שבועות של היריון - באו לעולם שתי תאומות בריאות ומחייכות, אופיר ולינוי.    

"במקרים דומים מאבדים את אחד העוברים", סיפרה האם טניה. "חששתי שכך יקרה גם הפעם". היום חוגגים ההורים יום הולדת חודש לאופיר ולינוי, ואומרים: "למזלנו הרב הדבר הזה אובחן מהר. בכל פעם שאנחנו נזכרים בדבר הזה - זולגות לנו דמעות של אושר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת