קופת החולים הפסיקה לתת תרופות לניצולת השואה

לפני 70 שנים עברה רחל איתן סדרת ניסויים במרפאת האימה של ד"ר מנגלה באושוויץ. כיום, היא נאלצת לקחת תרופות פסיכיאטריות באופן קבוע. באחרונה, קופת החולים מכבי אילצה אותה לשלם עבור התרופות, עד שיתחדש האישור הקבוע - על אף שאת התקצוב לתרופות מקבלת "מכבי" מממשלת גרמניה

רחל איתן, ניצולת שואה בת 80 מרמת גן, נאלצת ליטול תרופות פסיכיאטריות באופן קבוע על מנת להתגבר על הזוועות והניסויים שעברה במחנה ההשמדה אושוויץ.

בשבוע שעבר הגיעה רחל לסניף קופת החולים "מכבי" ברמת גן, ואז נאמר לה שכעת היא תצטרך לשלם על התרופות שמגיעות לה בחינם. "נאמר לי שאני צריכה לשלם ולא רק השתתפות עצמית, ונאלצתי לוותר. אני מסוגרת בתוך ביתי, והדיכאון לא מאפשר לי לעשות כלום, כל דבר מביא אותי לבכי ומרגיז ומכעיס שאני בוכה כל כך בקלות", תיארה רחל את תחושותיה.

"לא יכולה לשלם - זה לא בתקציב"

כאשר ליווינו אותה לסניף, הציעה לה הפקידה לשלם בעבור התרופות, עד שיגיע האישור המחודש על זכאותה לתרופות - ואז תחזיר "מכבי" את הכסף לחשבונה. "אני לא יכולה לעמוד בזה", אמרה רחל לפקידה, "כבר הוצאתי החודש למעלה מ-300 שקלים על תרופות. זה פשוט לא בתקציב שלי".

חשוב להדגיש, שאת הכסף מקבלות קופות החולים מממשלת גרמניה, והוא תמיד מגיע הזמן. "אני במערכת 60 שנים, וזו לא תרופה שאני יכולה לחכות לה כי זה חסר לי. אני בת 80, אם נשארה לי שנה לחיות או שנתיים, לפחות שיכבדו את זה", היא אומרת כמעט בתחינה.

מקופת החולים "מכבי" נמסר: "אנחנו מתנצלים על האירוע ועל השירות שקיבלה המטופלת. היא זכאית לתרופות הלאה ללא כל תשלום מצדה והיא תקבל החזר מלא בגובה כ-60 שקלים כפי ששילמה. פרט לאירוע חריג ונקודתי זה, מקבלת המטופלת במשך למעלה מעשר שנים את התרופות ללא כל תשלום מצדה - וכך ימשיך גם מכאן ולהבא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת