הנהלת הכור בדימונה רודפת עובד שהעז לחשוף ליקויים בריאותיים?

עובד בכיר בכור בדימונה שאסף מסמכים שמעידים על פגיעה בריאותית בעובדים, זומן לחקירה ארוכה על ידי קצין הביטחון בקריה למחקר גרעיני. אחרי התשאול, כך עולה מטענותיו, קידומו עוכב והוא סבל מהתנכלויות ואף השפלות. הוועדה לאנרגיה אטומית: "מדובר בעובד שניצל לרעה את תפקידו ועשה שימוש במסמכים מסווגים"

כך ייעשה לעובד שניסה לשמור על בריאותו שלו ושל חבריו לעבודה: לפני כמה שנים, כשהבינו עובדי הכור בדימונה כי קיימת בקרבם תחלואה גבוהה בסוגים שונים של סרטן, החליט י.ר, מפקח ביקורת קרינה בכיר בכור, לאסוף מסמכים ועדויות ממקום עבודתו. הממצאים שאליהם נחשף הובילו אותו למסקנה חד-משמעית: הקריה למכון גרעיני (קמ"ג) התרשלה, כך לטענתו, בהגנה על בריאות עובדיה.

במסמך שערך, גולל הבכיר שורה של ליקויים שלטענתו אפשר שגרמו לתחלואה חריגה בסרטן בקרב עובדי הכור. י.ר חלה גם הוא במחלה הקשה, והצטרף לתביעה שהגישו יותר מ-80 עובדי הקמ"ג ותובעים כעת את מקום עבודתם ."העובד הזה חטף בדקה אחת את הכמות המירבית השנתית המותרת", ציין פרקליטם של העובדים עו"ד אילן קנר.

"המסמכים מוכיחים את טענות הבכיר"

בתצהיר שהגיש אתמול לבית המשפט סיפר י.ר כי מרגע שביקש להעביר את המסמך שחיבר לידיעת בית הדין - החל הכור לרדוף אותו. "נקראתי לחקירה על ידי קצין הביטחון בקמ"ג", ציין י.ר והוסיף: "במהלך החקירה תושאלתי ארוכות לגבי האופן שבו ערכתי את המסמך והמניעים שלי". עוד סיפר י.ר, כי "קצין הביטחון וסגנו התלוו אליי לכספת שבה אני מחזיק את המסמך. המעמד היה משפיל ומבזה, ונעשה לעיני עובדיי".

"המסמכים שמצא הבכיר נערכו כולם בקמ"ג", ציין עו"ד אילן קנר, והוסיף כי "הם מוכיחים את כל טענותיו לגבי הליקויים שנמצאו בכור". עוד נכתב בתצהירו שהגיש י.ר לבית המשפט, כי "החל מאותו הרגע - הפכתי למנודה ואויב. כל זאת בגלל שהעזתי להוציא את ה'כביסה המלוכלכת' החוצה". י.ר סיפר בכאב על קידומו שנבלם ואמר כי "חוץ מהכור - אין לי מה לעשות".

מהוועדה לאנרגיה אטומית נמסר בתגובה: "מדובר בעובד שניצל לרעה את תפקידו ועשה שימוש במסמכים מסווגים. שהתברר כי החזיק ברשותו כמות משמעותית של מסמכים, נערכה בדיקה על ידי אגף הביטחון כדי למנוע חשיפה של חומר מסווג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת