הקופות מחוות מזור יישארו בארץ

סוף לשליחת קופים לניסויים בחו"ל? בג"ץ קבע כי הקופות שנשבו בטבע והובאו לישראל, לא יוטסו לניסויים בארה"ב. אם מנהלי חוות מזור, בה חיות הקופות, לא יקבלו את ההסדר שהציע בית המשפט - הם עלולים לעמוד בפני שוקת שבורה: איסור כולל על הטסת קופים למטרות מסחריות בחו"ל

הישג גדול לארגונים למען שמירה על זכויות בעלי החיים. בג"ץ החליט לקבל היום את העתירה של "תנו לחיות לחיות", ועל פי הסדר שהציע, הוחלט כי אין לייצא קופות שנשבו בטבע לחו"ל למען מטרות מסחריות. המשמעות: הקופות המבוגרות שנמצאות כיום בחוות מזור, יישארו בחווה ולא יוטסו לארה"ב.

עם זאת, בג"ץ הותיר בפני חוות מזור את האפשרות להמשיך ולייצא לחו"ל קופים שנולדו בטבע למטרות מסחריות ולמטרות ניסויים. הקופות שעליהן דן היום הרכב השופטים אלו קופות שסיימו למעשה את גיל הרבייה, ובשל כך ניסו בחווה לשלוח אותן לארה"ב שם יערכו עליהן ניסויים.

במידה וחוות מזור תתעקש על שליחת הקופות לחו"ל, יוציא בג"ץ צו על תנאי שעלול להביא למהפכה והפסקת ייצוא הקופים למעבדות וחוות בחו"ל - כפי שדורשים הארגונים למען בעלי החיים. הפעילים בארגונים הללו אמנם הביעו שביעות רצון מהחלטת בג"ץ, אך הודיעו באופן חד משמעי כי מבחינתם המאבק טרם נסתיים.

ישראל הפכה בשנים האחרונות לסוג של מעצמה בנושא ייצוא קופים, מכיוון שכאן החקיקה בנושא לא חמורה כמו בארצות אחרות. עם זאת, מגמה זו צפויה להשתנות בקרוב עם כניסתן לתוקף של תקנות חדשות מטעם המשרד להגנת הסביבה ביחד עם חקיקה ענפה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת