בקרוב בישראל: הומוסקסואלים יתרמו דם

פרסום ראשון: ועדה של משרד הבריאות צפויה להמליץ בקרוב למנכ"ל משרד הבריאות לאפשר לגברים הומוסקסואלים בישראל לתרום דם. בישראל כיום, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, גברים הומוסקסואלים אינם יכולים לתרום דם בשל החשש שמא הם נשאים של נגיף ה-HIV שגורם למחלת האיידס

שינוי דרמטי במדיניות (רויטרס)

פרסום ראשון: לאחר שבשבוע שעבר פורסמו במהדורה המרכזית המלצותיה של ועדה מקצועית מיוחדת של משרד הבריאות, שלפיהן ילידי אתיופיה יוכלו תרום דם, אנחנו מפרסמים הערב על המלצה דרמטית נוספת של אותה ועדה. בקרוב צפויים חבריה להמליץ בקרוב למנכ"ל משרד הבריאות לאפשר לגברים הומוסקסואלים בישראל לתרום דם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישראל כיום, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, גברים הומוסקסואלים אינם יכולים לתרום דם בשל החשש שמא הם נשאים של נגיף ה-HIV שגורם למחלת האיידס. אמנם כל מנת דם נבדקת, אך אם ההדבקה התרחשה במהלך 10 ימים לפני התרומה אז בלתי אפשרי לגלותה והמנה עלולה להדביק את מי שיקבל את עירוי הדם.

החלטה דומה התקבלה בבריטניה לפני כשלוש שנים, וההחלטה הזאת עשתה כותרות בכל העולם. המגבלה החלה כיום על הומוסקסואלים מעוררת ביקורת רבה בקרב הקהילה הלהט"בית בישראל, שלטענתה מדובר באיסור מיותר מבחינה רפואית, ומשפיל מבחינה חברתית.

סוף להשפלה החברתית? (פלאש 90)

לאחר שתוסר המגבלה הזאת, ישראל תצטרף לשורה של מדינות שכבר נוהגות כך: בריטניה, איטליה, גרמניה, ספרד, פולין, דרום אפריקה, אוסטרליה, ארגנטינה, ברזיל, הונגריה, יפן ושוודיה.

מדובר באותה וועדה, וזאת למעשה ההמלצה הדרמטית השנייה שלה. בשבוע שעבר פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי אחרי שנים שבהם נפגעו בני העדה האתיופית מאפליה, הוקמה הוועדה לחקירת הנושא במשרד הבריאות והוחלט על מסקנות דרמטיות שייכנסו לתוקף כבר בשבועות הקרובים, זאת בניגוד למצב הקיים כיום, שבו רק בני העדה שנולדו בארץ יכולים לתרום.

על פי החלטת הוועדה, בני העדה יוכלו לתרום דם גם אם נולדו באתיופיה, אך הם יצטרכו לשהות בישראל לפחות עשור. כיום, אזרחי ישראל ילידי אתיופיה לא יכולים לתרום דם על פי הנחיות בנק הדם של מגן דוד אדום מחשש דומה לזה שהתעורר לגבי הומוסקסואלים.