מבצע מח העצם: גם ראש הממשלה נתן דגימת רוק

ביום חמישי הקרוב יתקיים מבצע איסוף תרומות ארצי למאגר מח העצם, בעיקר של יוצאי עדות המזרח שנמצאים בייצוג נמוך יחסית במאגר. בעמותת "עזר לציון" מדגישים כי אם יש רקע גנטי משותף, עולה הסיכוי להתאמה בין חולה לתורם. גם ראש הממשלה העניק היום דגימת רוק ונכנס למאגר

בנימין נתניהו נתן היום דגימת רוק והצטרף למאגר מח העצם העולמי של עמותת "עזר מציון", לקראת מבצע תרומה ארצי שיתקיים ביום חמישי הקרוב - בעיקר ליוצאי עדות המזרח.

"אני מודה לכם על העבודה החשובה שאתם עושים", אמר נתניהו לאחר מתן הדגימה, כשנפגש עם חולי סרטן שזקוקים להשתלת מח עצם וגם עם התורמת ה-1,000 של המבצע. "אני קורא לכל אזרחי ישראל מכל העדות לתרום, כי אם אתם תורמים אתם מגדילים את הסיכוי שבני העדה שלכם יקבלו תורם וזה הצלת חיים. אומרים שכל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. אז בואו נציל עולמות. תתרמו. רוק! זה כל מה שאתם צריכים לעשות, לתרום רוק".

המבצע ייערך כאמור בחמישי הקרוב, 31.5 ובעמותה מתכוונים לאסוף דגימות רוק מאנשי העדה העירקית, תימנית, גיאורגית, בוכרית, קווקזית, כורדית ואתיופית. העדות האלו, מסבירים בעמותה, נמצאות בתת-ייצוג במאגר הלאומי, גורם שמקשה משמעותית על מציאת מח עצם לחולי סרטן שמוצאם מאותן עדות.

רקע גנטי משותף מגדיל את הסיכוי להתאמה

במוקד המבצע עומדים 4 חולים: חנית אלבז בת 34, תושבת רחובות ממוצא תימני, אמא ל-3 ילדים, חולה בלוקמיה. יוסף קרכילי בן 54 ממוצא גיאורגי, תושב חולון, אבא ל-2 ילדים, חולה בלוקמיה. בר סיטון בן 22 ממוצא עירקי, חולה בסרטן, סטודנט חרוץ במרכז הבין-תחומי. ניסים מושיוב בן 48 ממוצא בוכרי, חולה בלימפומה, תושב פתח תקווה, נשוי ואב ל-2 ילדים.

ב"עזר מציון" מזכירים שסיכויי ההתאמה עולים באופן משמעותי כאשר החולה והתורם הינם בעלי רקע גנטי משותף, שמתקיים בדרך כלל בקרב בני עמו ועדתו של החולה. אוכלוסיות שונות ממוצאים אתניים דומים חיו במשך הדורות בקהילות סגורות ובכך שימרו את הדמיון הגנטי בין אנשיהן. מסיבה זו, ככל שלקבוצה אתנית מסוימת יהיה ייצוג גדול יותר במאגר - כך יגדל הסיכוי למצוא תורם מתאים לחולים מקרב אותה קבוצה אתנית.

ברחבי הארץ יוצבו עמדות רבות של תרומת רוק. לתרומות בסך 10 שקלים שלחו את המספר 10 למספר 2255 או התקשרו 1800-236-236.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת