"הצמיד הרפואי": אמיתי או הטעייה?

משרד הבריאות יוצא היום בהודעה חריגה נגד ה"ביוגארד", המוכר יותר בתור "הצמיד הרפואי", וקורא לציבור לשקול האם לרכוש אותו. מפתח המוצר טוען: "הוא מונע קליטת קרינה מטלפונים סלולריים ומעכב התפתחות של מחלת הסרטן". מי מהם צודק?

בצעד חריג ביותר, יוצא היום משרד הבריאות בהודעה יוצאת דופן נגד "צמידי האנרגיה הרפואיים" שנמכרים בבתי המרקחת, וקובע כי אין הוכחה ליעילותם. המפתח אומר כי יש להם יכולות דרמטיות, כולל עיכוב תאים סרטניים ומניעת קרינה אלקטרו-מגנטית. מי מהם צודק?

אם אין לכם "ביוגארד" - כנראה שאתם לא ממש בעניינים. "מאז שהבאנו את זה יש ביקוש מטורף", אומר טל קירשהיימר, מנהל בית מרקחת. את החומר הפעיל שבצמיד פיתח פרופ' משה עירון, שזנח בשנים האחרונות את רפואה המסורתית לטובת הרפואה האלטרנטיבית.

"אני מספק לגוף נשק להילחם בתהליכים מזיקים שונים שיכולים להוביל להתפתחות מחלה ממארת", אומר פרופ' עירון. במשרד הבריאות מתלהבים הרבה פחות: "אנחנו לא בטוחים כלל שיש הגנה כלשהי בצמיד", אומר פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

במשרד הבריאות טוענים בתוקף שאין הוכחה מדעית שלצמיד יש יכולות כלשהן, ובאופן נדיר קוראים לציבור לשקול את כל המידע שעומד בפניו לפני שהוא עומד החלטה לרכוש צמיד שכזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת