קשר השתיקה של מחלת הסרטן בצפון

אזור נהריה והגליל המערבי הפך בשנים האחרונות לאזור השני בעולם במספר החולים בסרטן מסוג "מזותליומה", הנגרם כתוצאה מחשיפה לאזבסט. הערב ב"אולפן שישי" נשדר תחקיר מיוחד על הקשר האפשרי בין התפשטות המחלה באזור לבין מפעל "איתנית", שהיה בבעלותו של מיקי פדרמן, אחד מעשירי ישראל

באזור נהריה והגליל המערבי מתגלים בשנים האחרונות עוד ועוד חולים ב"מזותליומה", מחלת סרטן קטלנית, שנגרמת כתוצאה מחשיפה לאסבסט.

הערב בתכניתנו "אולפן שישי" נשדר תחקיר מיוחד אודות הקשר האפשרי בין מפעל "איתנית" שהיה בבעלותו של מיקי פדרמן, אחד מעשירי ישראל, מבעלי השליטה ב"אלביט מערכות" ו-"מלונות דן", לעובדה שהגליל המערבי הפך לאזור השני בעולם במספר החולים במחלה חשוכת המרפא.

יאיר הקש, תושב האזור, מספר על המחלה שתקפה את כל משפחתו. "נותרתי לבד - אבא שלי נפטר, אמא שלי נפטרה, אחי נפטר", הוא אומר לחדשות 2.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מאשר כי שנים ארוכות היה סוג של קשר שתיקה. "אני לא יודע לומר אם קשר השתיקה נגרם בגלל העוצמה הכלכלית והחיבורים של מפעל איתנית, או בכלל בגלל שאנחנו יודעים שכשלהון יש אינטרסים כלכליים מאוד מאוד גדולים - לא תמיד השלטונות עושים מה שהם צריכים לעשות", הוא אומר.

באי-כוחה של "איתנית" מוסרים בתגובה: "בכל שנותיה פעלה איתנית בהתאם לדין ובהתאם לנורמות שהיו נהוגות באותה עת בעולם המפותח, על בסיס הידע הרפואי שהיה קיים באותה תקופה".

התחקיר המלא: הערב ב"אולפן שישי" ב-20:00

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת