ראשי הרשויות זועמים: "לא מעדכנים אותנו"

שעות חלפו מאז התקבלו הדיווחים על הריח החריף באזור גוש דן, אך עדיין לא ידוע מה מקורו. ראש עיריית רמת השרון זועם על כך שהוא לא מקבל עדכונים מהמשרד להגנת הסביבה, מהמשטרה או מצה"ל וכועס שאין סנכרון בין המערכות. "מישהו צריך להנחות אותי, ואם היה אסון?"

גם כעת, שעות ארוכות לאחר תלונותיהם של מאות תושבים באזור גוש דן על ריח חריף באזור מגוריהם, עדיין אין תשובה חד משמעית באשר למקור הריח הרע. ברשויות המקומיות זועמים על התנהלות המשרד להגנת הסביבה וטוענים לחוסר תיאום שעלול יהיה להסתיים בפעם הבאה באסון.

"לוקח יותר מדי זמן לאיתור מקור הריח ומהו בכלל", האשים בצהריים איציק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אני צריך לתת תשובות לתושבים שלי כרשות מקומית, ואין לי. אף אחד לא מסונכרן עם השני, ותמוה בעיניי שהמשרד לאיכות הסביבה עדיין לא קיבל שום אינדיקציה על מקור הריח".

"לא קיבלתי שום עדכון כיצד עלינו לנהוג, כרשות מקומית", המשיך רוכברגר. "הכלים שלי מוגבלים, מישהו צריך להנחות אותי. הודעות מרגיעות הן לא התשובה שצריכה להינתן - צריך לעשות בדיקה של כל מערכת הסנכרון. ומה היה קורה לו היה מדובר בחומר מסוכן מאוד שדלף? נראה הגיוני שכל כך הרבה שעות אין תשובה מוסדרת? אם היו צריכים לפנות אזרחים ולא פינו אותם, מה היה קורה?"

השר להגנת הסביבה: "אין סכנה, לא להיכנס לפניקה"

בניגוד לטענות של ראש עיריית רמת השרון, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן העביר בצהריים מסר מרגיע לציבור. "לשמחתי, אין בשום מקום ריכוז שאפילו מתקרב לרמה שיכולה לסכן את הציבור", אמר ארדן בראיון לחדשות 2 באינטרנט. "בשלב זה נעשות בדיקות ודגימות במספר מוקדים בתל אביב, רעננה וכפר סבא. אין כרגע הנחיות מיוחדות לציבור. אין צורך להיות בבהלה".

לטענת השר, הבדיקות בשלב זה עדיין לא אימתו בוודאות את מקור הדליפה. "בדיקה שעשינו עם חברת 'נתיבי גז לישראל' העלתה שאין שום דליפה מאף אחת מאסדות הקידוח", הדגיש ארדן. "החשד היה בעניין מאגר גז חדש הממוקם כ-40 ק"מ מול חוף ניצנים, אבל קשה לי לראות כיצד ממרחק שכזה מגיע חומר לריכוזים שיורגשו בצורה הזאת".

עם זאת, הזהיר ארדן מפני אסונות עתידיים שעלולים לפקוד את המדינה בתעשיית חיפושי הגז והנפט. "לצערי, כבר זמן רב לא ניתן מענה לדרישות המשרד לאיכות הסביבה לפיקוח הרבה יותר צמוד", הזהיר השר.

"לצערי, כבר זמן רב לא ניתן מענה - לא תקציבי ולא בהיבט הסמכויות למשרד להגנת הסביבה לאכוף ולפקח. ישראל עדיין לא ערוכה לפקח על התעשייה החדשה הזאת, ועלולה שלא להיות ערוכה לתת מענה למצב חירום של חומרים מסוכנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת