שעות אחרי שענן הריח התנדף: מקור הריח החריף עדיין אינו ידוע

מאות תושבי המרכז מרעננה ועד ראשל"צ התלוננו בשעות האחרונות כי ריח כימי חריף מורגש ברחבי גוש דן וגורם גם לצריבות בעיניים. המשרד להגנת הסביבה הוציא צוותים לניטור חומרים מסוכנים, ושולל את ההערכה שמקור הריח הוא ככל הנראה בעבודות חיטוי כימי של קרקע באזור הכפר הירוק. עם זאת טוענים: אין סכנה לתושבים

מה קרה לאוויר בגוש דן? ריח חריף הגורם גם לצריבה בעיניים הורגש בשעות האחרונות מרעננה ועד ראשון לציון - כך טענו מאות מתושבי האזור, שהתלוננו באמצעות המייל האדום של מערכת חדשות 2. עיקר התלונות הגיעו מרעננה, הרצליה, כפר סבא, רמת השרון, תל אביב, חולון וראשון לציון.

כל גורמי ההצלה ואיכות הסביבה קיבלו פניות רבות והחלו לבדוק את מקור הריח. בתחילה היו דיווחים כי מקורו בדליפת גז במתקן בלב ים, ובהמשך נבדקה אפשרות שמדובר בעבודות חיטוי כימי של קרקעות שבוצעו באזור הכפר הירוק, אולם לאחר בדיקות שללו במשרד להגנת הסביבה שמקור הריח אינו בכפר הירוק. בעקבות כיוון הרוח, הורגש הריח גם באזורים דרומיים יותר.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים שהדיווחים על מטרדי ריח פסקו וכן ציינו כי מבדיקות שנעשו עולה כי אין ריכוזי חומרים מסוכנים באוויר. בנוסף הדגישו שאין כל סכנה לציבור. אנשי המשרד ממשיכים לבצע בדיקות על מנת לזהות בוודאות את מקור הריח.

חיטוי קרקע היא פעולה שבמסגרתה מזריקים לקרקע גז רעיל באמצעות שרוולי לחץ, זאת כדי לנקות אותה ממזיקים. החיטוי מתבצע בדרך כלל בקרקעות שבהן יש גידולים אינטנסיביים - כלומר הקרקע אינה נחה ואין הפסקות בגידולים. חיטוי קרקע אמור להתבצע אך ורק על ידי גורמים שהוסמכו לכך ובאישור משרד החקלאות.

האם משהו השתבש שם או שהחיטוי בוצע באופן תקין? עדיין לא ניתן לומר בוודאות. אנשי המשרד להגנת הסביבה ממשיכים בבדיקות, עוקבים אחר התפשטות הריחות ומדגישים כי "אין סכנה לתושבים".

מאות תושבים הציפו בשעות האחרונות את המוקדים הטלפוניים של העיריות השונות, בטענה כי ריח חריף של כלור מקשה על הנשימה באזור. "אמרו לי שלא ידוע מה מקור הריח, וההמלצה היא לא לצאת מהבית", סיפר אחד מגולשי חדשות 2 באינטרנט.

"ריח של כלור ואקונומיקה"

"הראש כואב לי מהבוקר, עם תחושת כבדות", כתב גולש נוסף. "עכשיו אני מבין למה. שיהיו רק בשורות טובות!". גולשים אחרים התלוננו על "ריח כבד של כלור ואקונומיקה" המורגש גם בעיר חולון.

דיתה עופרים, תושבת ת"א, סיפרה על ריח חזק של אמוניה. "פתחתי את החלון כדי להוריד כביסה מהחבל ואז הרגשתי את הריח הנורא הזה. כמו ריח של ביצה סרוחה", סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

"ריח חריף של חומר כימי מורגש ברחבי תל אביב וצפון רמת גן", התלונן גולש אחר. "אני אישית מרגיש את זה מהשעה 11 וחצי". "הריח מורגש גם בהרצליה. אי אפשר לצאת החוצה, זה מורגש היטב", סיפר אחד הגולשים. "פתחתי את המרפסת ויש ריח חריף כאילו נשפך חומר. לא נעים לנשום".

ריכוזי הגז נמוכים, אין סכנה לתושבים

בתחילה התקבלו דיווחים מהמשטרה ומגורמים בפיקוד העורף כי מקור הדליפה הוא מניסוי במתקן גז שעורכת חברת "נובל אנרג'י" מול חוף ניצנים, אך בחברה דחו את טענות המשטרה. בהמשך הודיעו אנשי המשרד להגנת הסביבה כי בבדיקות שבוצעו התברר כי מקור הדליפה ככל הנראה אינו מקידוח גז, ובשלב זה הבדיקות נמשכות.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי "לשמחתי, אין בשום מקום ריכוז שאפילו מתקרב לרמה שיכולה לסכן את הציבור. בשלב זה נעשות בדיקות ודגימות במספר מוקדים בתל אביב, רעננה וכפר סבא. אין כרגע הנחיות מיוחדות לציבור. אין צורך להיות בבהלה".

לטענת השר, הבדיקות בשלב זה עדיין לא אימתו בוודאות את מקור הדליפה. "בדיקה שעשינו עם חברת 'נתיבי גז לישראל' העלתה שאין שום דליפה מאף אחת מאסדות הקידוח", הדגיש ארדן. "החשד היה בעניין מאגר גז חדש הממוקם כ-40 ק"מ מול חוף ניצנים, אבל קשה לי לראות כיצד ממרחק שכזה מגיע חומר לריכוזים שיורגשו בצורה הזאת".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "התקבלו דיווחים על ריחות של חומרים כימיים באזורים תל אביב, רעננה והרצליה. צוותים של הגנת הסביבה יצאו בעקבות הדיווחים לשטח ובכוחות מתוגברים כדי לבדוק את פשר הריחות. בתום הבדיקות נמצא כי קיימים בשלב זה ריכוזים אפסיים של חומרים מסוכנים ואין סכנה לסביבה ולתושבים. אנו ממשיכים לקיים מדידות נוספות כדי לבדוק את מקור הריח".

הדיווח הראשון הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם ולילך סונין

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת