מעשנים? לא בתחנת הרכבת, כן במגרש הכדורגל

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה הבוקר הרחבה של ההגבלות על עישון במקומות ציבוריים. בין היתר ייאסר מעתה העישון ברציפי הרכבת ובתחנות האוטובוס. הניסיון לאסור על עישון במגרשי הכדורגל, לעומת זאת, לא צלח. כמו כן נאסר על אזורי עישון בחדרי מדרגות. "צעד חשוב לטובת הציבור", אמר מרכז נושא העישון במשרד הבריאות

מקומות העישון יוגבלו. אילוסטרציה (רויטרס)

בשורה למעשנים: ועדת הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הבוקר את הרחבת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. במשרד הבריאות מעריכים כי תוך כחודש עד חודש וחצי ייכנס החוק לתוקפו.

בנוסף על מקומות ציבוריים סגורים כפי שנקבע בחוק עד היום, הרחבת החוק תמנע את האפשרות לעשן במקומות ציבוריים פתוחים ובהם תחנות אוטובוס, תחנות רכבת ובריכות שחייה פתוחות. לעומת זאת, הוחלט בוועדה כי העישון באצטדיוני הכדורגל, באמפיתיאטרונים ובהופעות באולמות פתוחים עדיין חוקי.

בתחנות הרכבת ייאסר העישון לחלוטין למעט באזור עישון שיוקצה בקצה הרציף, וכך גם בתחנות אוטובוס מרכזיות - למעט חדר עישון שיוקצה במיוחד. כמו כן ייאסר על נהגי אוטובוס לעשן בתוכו לפני העלאת נוסעים, ייאסר עישון בטווח של 10 מטר מהכניסה או היציאה מבניין מרפאה או בית חולים וייאסר להקצות אזורי עישון בחדרי מדרגות ובמעברים.

עוד נקבע, כי אחוז השטח המוקצה לטובת עישון במסעדות ובבתי קפה גדול משמעותית מכפי הצורך, ואלו שאינם מעשנים ומעוניינים לשבת באזור החיצוני נאלצים להיחשף לעישון כפוי בעל כורחם. אי לכך, שטח אזור העישון שיוקצה במסעדות ובבתי קפה לא יעלה על 15 מ"ר. באולמי שמחות וגני אירועים יוגבל שטח העישון ל-25% ממקומות הישיבה.

משרד הבריאות הכריז עוד כי בכוונתו לאסור באופן מוחלט בעתיד עישון במקומות עבודה, מכיוון שחדרי העישון ומערכות סינון האוויר אינם מונעים חשיפה לעישון כפוי. כצעד ראשון למהלך, וכדי "לשמש דוגמה", ייאסר לחלוטין העישון במשרדי ממשלה כבר מהחודש הבא. בשלב הבא מקווים במשרד הבריאות כי עוד מקומות עבודה יעשו צעד דומה.

מרכז נושא העישון במשרד הבריאות, חיים גבע הספיל, אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "מדובר בצעד חשוב לטובת הציבור. הבשורה שיוצאת מהוועדה היא שנשיג שיפור משמעותי בצמצום חשיפת האוכלוסייה לעישון כפוי".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת