מרהיב ומסוכן: "קיר חול" בנגב

מזג האוויר האביבי ההפכפך מביא עמו גם כמויות גדולות של אובך וחול. ברוב אזורי הארץ התופעה באה לידי ביטוי בדמות אובך כבד, שמגביל את הראייה למרחקים של עד 10 ק"מ. אולם באזורים מסוימים בנגב, התופעה מגיעה כ"קיר" חול שיכול בתוך שניות להגביל את הראייה לטווח אפס, כמו הסופה שגרמה לתאונת השרשרת בצומת ניצנה

"קיר של חול", אתמול סמוך לאילת (יובל אטיאס)

התמונות האלה ממחישות את כוחו של מזג האוויר ההפכפך. הנגב קרוב למקורות החול והאבק שרובנו מכירים כאובך בלבד, המורכב מחלקיקים דקיקים הנישאים ברוח. אולם באותם אזורים חוליים הקרובים לדיונות בסיני ולאזור נידח עשיר בדיונות הנקרא חולות חלוצה, הרוחות העוצמתיות מביאות לסופות חול של ממש.בשונה מאובך רגיל, המסוגל להגביל את הראות למרחקים של קילומטר בודד עד 10 קילומטרים, סופת חול מתאפיינת בראות של פחות מקילומטר אחד - ועד לראות אפסית.

בזמן שבירת השרב, חודרת חזית קרה אל מתחת ל"בועת" האוויר החם והקל המכונה "גזרה חמה" שבה שוררות טמפרטורות גבוהות ואחוזי הלחות נמוכים מאוד. בזמן שזה קורה, מתרוממות רוחות עזות, מתקיימות מערבולות והרוח משנה את כיוונה בחדות.

לתופעה זו יש כוח להרים גרגרי-חול גדולים וצפופים ולשאת אותם למרחק רב. הראות עלולה לרדת מ- 10 קילומטרים לעשרות מטרים בתוך כמה שניות. בעקבות כך נגרמת סכנה ממשית לאנשים באזור, בעיקר נהגים. התמונות המיוחדות שהגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט ממחישות את חזית החול שנישאה אתמול סמוך לשעה 15:00 בנגב, והובילו בין היתר לתאונת השרשרת בצומת ניצנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת