האסון בערבה: 90% מהנפט כבר פונה

במאמץ רב הצליחו במשרד להגנת הסביבה לפנות 90% מ-5 מיליון הליטרים של הנפט הגולמי שנשפכו על הקרקע בשמורת עברונה וגרמו לנזק סביבתי חמור במיוחד. בעקבות הזיהום, השמורה תישאר סגורה בסוף השבוע הקרוב וגם במהלך ימי החג. הממשלה תקבל דיווח על התקדמות העבודות, בפעם הראשונה מאז האסון

אסון קצא"א בערבה, השבוע (ארד דגן)

אסון דליפת הנפט בשמורת עברונה: סגן השר הטרי להגנת הסביבה אופיר אקוניס, החליט לסגור את שמורת הטבע למבקרים במהלך סוף השבוע ובתקופת חנוכה, אז ישראלים רבים שמגיעים לאילת מנצלים את ההזדמנות כדי לבקר גם בשמורה. המצפור שנמצא מחוץ לטווח הסכנה ייפתח. במקביל, טוענים במשרד כי רוב הנפט שדלף כבר פונה מהמקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פקחים של רשות הטבע והגנים ימנעו כניסת מבקרים לשמורה במהלך סוף השבוע הקרוב ובימי החג. הסיבה, היא שבמקום יש זיהום אוויר העלול לסכן נשים בהריון, ילדים וקשישים. המינוי הטרי אופיר אקוניס יעביר ביום ראשון לממשלה דיווח על האסון, בפעם הראשונה מאז התפוצץ צינור קצא"א שגרם לפגיעה הסביבתית החמורה בהיסטוריה של ישראל.

מדידות שביצע המשרד להגנת הסביבה עולה כי באילת ובבאר אורה תוצאות איכות האוויר תקינות, בניגוד לשמורה עצמה. אקוניס הורה להגביה את סוללות הסכרים שנבנו בשמורה והצליחו למנוע את התפשטות הזיהום במהלך הגשם האחרון. ביום שישי ייתכן גשם נוסף באזור, אך בעקבות העבודות במקום וכמויות הגשם הצפויות, הסיכון להגעת הנפט למפרץ אילת ירד באופן משמעותי.

מהנתונים עד כה עולה כי כ-90% ממיליוני הליטרים שזיהמו את שמורת הטבע כבר הוצאו מהשטח. למרות שעבר כבר שבוע מאז האירוע, עדיין נותרו בשמורה שלוליות של נפט נוזלי ושאיבתן נמצאת עדיין בעיצומה. במשרד להגנת הסביבה עומדים בקשר גם עם הרשויות בירדן, כדי לדווח להם במצב שהזיהום יתפשט גם לשטחה.