למרות האיסורים: נוהל בחירת הרופא המנתח נמשך

בית החולים אסף הרופא עדיין מאפשר בחירת מנתח לניתוח הגדלת חזה, זאת למרות האיסור המפורש. כבר לפני שנה וחצי נחשפה שיטת הפעולה הבעייתית הזאת. אז הבטיחו בבית החולים להפסיק עם זה אך למרות זאת בפועל, הנוהל נמשך

חדרי הניתוח של המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים הממשלתי אסף הרופא, אמור לשמש לניתוחים רפואיים הכרחיים ומורכבים, כמו למשל ניתוחי שחזור שד לחולות סרטן שעברו ניתוח כריתת שד, בחינם, מאחר וזאת רפואה ציבורית. אבל בבית החולים אסף הרופא עושים ניתוחי הגדלת חזה, עם בחירת רופא מנתח, בתשלום. כך חשפנו כאן בחדשות 2, בשנה שעברה. בביה"ח "אסף הרופא" הודו שטעו, ובהנהלת משרד הבריאות בירושלים אמרו שמדובר בעניין חמור שיטופל. אז השבוע, חזרנו לבדוק אם משהו השתנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה שנערכה בין תחקירנית חדשות 2 לבין מזכירה במחלקה לכירורגיה פלסטית עולה כי הנוהל המדובר עדיין מתקיים. לשאלה האם קביעת תור לניתוח הגדלת חזה לוקח זמן התשובה הייתה חד משמעית: "לא" על פי מזכירת המחלקה כל מה שצריך זה להתקשר ולתאם "ותוך שבוע מקסימום יהיה לך תור" לדבריה.

בשנה שעברה חשפנו כי בעוד שתור לבדיקת רופא לקראת ניתוח להגדלת חזה, שעולה למנותחת כ-18 אלף שקל, לוקח כשבועיים בערך. תור לבדיקת רופא לקראת ניתוח שפה שסועה לתינוק, שניתן בחינם, ייקח לא פחות מחודשיים. אז ביקשנו להשוות שוב, שנה אחרי, בין התורים: בשיחת הטלפון עם ביה"ח אסף הרופא בנוגע לקביעת תור לניתוח שפה שסועה לתינוק, נקבע כי תור לרופא פלסטיקה יהיה רק ב-12 לינואר.

למרות האיסור, לא השתנה דבר

בשנה שעברה, הופתענו לגלות שאחד הרופאים שמבצעים ניתוחי הגדלת חזה באסף הרופא הוא ד"ר דב קליין, שנחשב למנתח המבוקש והיקר ביותר לניתוחי הגדלת חזה בישראל. בד"כ הוא מנתח בקליניקה הפרטית שלו בצפון תל אביב דוגמניות, שחקניות ועוד כל מיני ידועניות. בשיחה שנערכה עם ד"ר קליין בשנה שעברה אמר הרופא המפורסם כי הסיבה להפרשים הגדולים בעלות הניתוח בין מרפאתו הפרטית לזו שבבית החולים היא כי מדובר ב"תרומה לקהילה".

חשוב להדגיש - לבית החולים אסף הרופא מותר להציע ניתוחי הגדלת חזה בתשלום, כל עוד המנותחות לא בוחרות את הרופא שמנתח אותן, כדי שלא תיווצר אפליה, שהרופאים הבכירים ינתחו רק מטופלים עשירים. בשנה שעברה חשפנו שביה"ח אסף הרופא מאפשר בחירת רופא בתשלום, למרות האיסור.

השבוע, נבדק אם משהו השתנה: בשורה התחתונה, לא השתנה שום דבר, אפילו לא הפרסום: כמו לפני שנה כך גם היום, בבית החולים אסף הרופא לא מנסים להסתיר אפילו את העסק שפתחו, להפך, הם מפרסמים אותו באמצעות צילומים של נשים עם חזה שופע, וזה קורה באתר רשמי של בית חולים ממשלתי.

תגובות: "אין הארכה של תורים אחרים"

תגובת ד"ר דב קליין: "העבודה של ד"ר קליין היא בהתנדבות, כתרומה לקהילה - לבית החולים. ד"ר קליין אינו מקבל שקל מהניתוחים הפרטיים. כל הכסף מניתוחים אלו עובר לקרן מחקרים של בית חולים אסף הרופא"

תגובת ביה"ח אסף הרופא: הניתוחים הללו מתבצעים אחה"צ, כך שאינם גורמים להארכת התורים של ניתוחים אחרים. בית החולים דוחה את הטענה שהוא מאפשר בחירת מנתח בתשלום. השיבוץ שלהם מתבצע בכפוף לזמינותם, ולא על פי בקשת המנותחות שמשלמות.

תגובת משרד הבריאות: משרד הבריאות יבדוק את התנהלות בית החולים ויוודא שבית החולים פועל בהתאם לנהלים.