סכנה: החומר המסרטן עדיין בערבה

בבדיקות חדשות שערך המשרד להגנת הסביבה נמצאו ערכים גבוהים של "בנזן", חומר מסוכן ומסרטן, בשמורת עברונה אליה דלף הנפט לפני 6 ימים. ילדים ונשים בהיריון נקראים שלא להתקרב לאזור

הגשמים המעטים שירדו היום (שלישי) באזור הערבה התקבלו באנחת רווחה על ידי אנשי המשרד להגנת הסביבה, אך ההשלכות של האסון האקולוגי עדיין ניכרות בשטח: בדיקה חדשה שערכו אנשי המשרד להגנת הסביבה גילתה ערכים חריגים וגבוהים של חומר רעיל ומסרטן - "בנזן" - בתחומי שמורת עברונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורו של החומר הרעיל הוא באחד הרכיבים שנמצא בנפט הגולמי שדלף בכמויות אדירות בערבה, ובמשרד להגנת הסביבה הזהירו נשים בהיריון וילדים להימנע מלהתקרב לאזור השמורה. עם זאת הבהירו כי לא נשקפת סכנה ליישוב הסמוך באר אורה או לתושבים באילת.

ראש הממשלה סייר באזור האסון (עמוס בן גרשום לע"מ)

מוקדם יותר היום הגיע לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשמורת עברונה, כמעט שבוע אחרי אסון הדליפה מצינור הנפט של קצא"א, וקיבל תדרוך מהאנשים בשטח על המאמצים לבלום את התפשטות הזיהום ואת הנזקים הסביבתיים.

"הפעולות יימשכו לאורך זמן"

נתניהו, שהגיעו לאזור במסוק, צפה מהאוויר בעבודות המבוצעות במטרה לעצור את התפשטות הדליפה והדגיש כי הפעולות שנעשו הן "חשובות ונכונות". ראש הממשלה הגיע לאתר יחד עם סגן השר אופיר אקוניס, שהופקד על האחריות למשרד להגנת הסביבה.

אסון אקולוגי רחב היקף (המשרד להגנת הסביבה)

"הפעולות יימשכו לאורך זמן ואנחנו נקצה את המשאבים להגן על הפנינה הזו", הבהיר נתניהו. ממלא מקום מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה אלעד עמיחי ומנהל מחוז דרום במשרד גיא סמט אמרו לראש הממשלה כי לא נשקפת סכנה לבריאות התושבים וכי ההגנות שנבנו באזור נקודת הדליפה ולאורך תוואי הזרימה הצפוי, ובהם סכרים ואמצעי ספיגה, מנעו את התפשטות הזיהום אל מחוץ לשמורה.

סגן השר אקוניס, שנבחר קודם לכן לסגן שר במשרד להגנת הסביבה, הודה לראש הממשלה ולשרים על האמון האישי: "אני מתכוון להיות כאן עד שנדע בוודאות מוחלטת שהסכנה הבריאותית לציבור תיבלם, וכמובן גם לעניינים הסביבתיים". עוד קודם לכן, אקוניס שוחח עם דוד לפלר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה השוהה בחו"ל, והורה לו "לחזור ארצה במהירות האפשרית וללא דיחוי".

מקור דליפת הנפט הגדולה (דוברות משטרת אילת)

"אולי טעיתי כשטסתי בזמן האסון"

הטיפול באסון האקולוגי בערבה נמשך ביתר שאת, בעוד שמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד לפלר שוהה בוועידת האקלים בפרו. בריאיון בלעדי לחדשות 2 Online הוא הגיב על הביקורת הקשה שספג בעקבות היעדרותו: "יכול להיות שלא הייתי צריך לנסוע. אני מקבל את הביקורת".

"מצד שני", המשיך מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, "דיברתי עם לשכת ראש הממשלה ואמרתי להם שאני נוסע. הייתי בשטח יום לפני הטיסה. עכשיו החלטתי לחזור בגלל שירד שם גשם". לפלר הדגיש כי ישוב לישראל כבר ביום חמישי הקרוב כדי לקיים הערכת מצב באילת.

"אולי טעיתי". דוד לפלר (חדשות 2)

בשיחה מפרו מסביר לפלר את החלטתו לצאת מישראל בזמן שמשרדו מטפל במשבר. "חשבתי שזה דבר שנמצא בשליטה", אמר. "אני לא איש איכות הסביבה ולא מקצועי בקצא"א (החברה האחראית על צינור הנפט). הייתי בשטח לפני שנסעתי. אי אפשר שישראל תהיה ב-OECD, ובאים ראשי מדינות ונגיד שיש לנו קצת בעיה ואת הצרות שלנו - ולא נשתתף. עם הכבוד לי ולתפקידי במערכת - זה לא הדבר המרכזי".