בעקבות הפרסום: האם לא תיאלץ לאמץ את ילדיה

ביהמ"ש קבע שאם טרייה לזוג תאומים שנולדו בהליך פונדקאות בגאורגיה, לא תיאלץ לאמץ אותם - בניגוד לדרישות המדינה. השופטת ביקרה את חוסר החקיקה בתחום וכתבה: "הדעת אינה סובלת את עמדת המשיבים לפיה אם ביולוגית תאלץ לאמץ את ילדיה הטבעיים שלה - עצמה ובשרה"

הורים שבחרו בפונדקאות לאחר שנודע להם שלא יוכלו להביא ילד נוסף לעולם, לא יצטרכו לאמץ את התאומים שנולדו בהליך - כך הכריעה היום שופטת בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב, שפרה גליק. הפרשה פורסמה לראשונה בחדשות 2 באינטרנט, אז התלוננו ההורים שהמדינה מכריחה אותם לאמץ את ילדיהם שלהם - רק בשל חוסר חקיקה בנושא.

"לתפיסתי הדעת אינה סובלת את עמדת המשיבים לפיה אם ביולוגית תאלץ לאמץ את ילדיה הטבעיים שלה - עצמה ובשרה", כתבה גליק בהכרעה. "הדבר מנוגד לשכל הישר... תכלית החקיקה הוא מושג נורמטיבי מורכב אשר באמצעותו נותן הפרשן מובן לדבר חקיקה ולפיכך אין איפוא צורך שהורה ביולוגי יאמץ את ילדו הטבעי".

עם זאת, גליק קבעה שאחת מבקשות המדינה תתקבל וההורים וילדיהם יעברו בדיקות גנטיות להוכחת ההורות. "אני מאמצת לחלוטין את עמדת המבקשים לפיה אין מקום להטיל עליהם פרוצדורה לפיה האם, המבקשת, תאמץ את ילדיה שלה. זו זכותה היסודית של המבקשת, וגם של הקטינים, לקשרי הורות ביניהם, ואין ספק שהזכות להורות ולמשפחה היא זכות יסוד של הקיום האנושי".

"הקטינים, ילדי המבקשים, זכאים לדעת שאמם היא אמם הביולוגית ולא רק מי שאימצה אותם ובדיקת סיווג הרקמות, גם לאמם של הקטינים, עולה בקנה אחד עם רווחתם וטובתם של הקטינים", קבעה נחרצות. "לקטינים גם אח בן 6 המחכה עם אביו בארץ לבואם של אחיו התאומים, מדוע יהא בנם של שני הוריו ואילו התאומים יהיו צריכים להיות 'מאומצים' על ידי אמם? אין שום תשובה הגיונית לשאלה זו".

גליק ביקרה את חוסר החקיקה בישראל בנושא פונדקאות בחו"ל וכתבה, "למרבה הצער, המחוקק הישראלי טרם הסדיר בחוק את שאלת הפונדקאות בחו"ל... ואולי מן הראוי שכך ייעשה. אך כל עוד לא הסדיר זאת המחוקק אין לפסול פתרונות שמוצאים זוגות ישראלים לפונדקאות בחו"ל".

ההורים: "למה לשים תווית על הילדים - כשהם בכלל לא מאומצים?"

ההורים, זוג צעיר מאזור המרכז, פנו בחודש דצמבר לחדשות 2 באינטרנט עם הסוגייה. מאז הפנייה נולדו תאומיהם בגאורגיה. אז הם חששו שלא יוכלו להיכנס לארץ עם ילדיהם החדשים.

לאחר בחינה של האפשרויות הקיימות הם החליטו לבצע את ההליך בחו"ל, מכיוון שבישראל העלויות גבוהות, "שם עולה פחות מחצי הסכום, לעבור את ההליך. בנוסף, בישראל זמן ההמתנה לפונדקאות ארוכה מאוד. הבן הבכור שלנו כבר בן שבע, במשך זמן רב חיפשנו פונדקאית בארץ ולא מצאנו ואנחנו לא רוצים שפער הגילאים יהיה גדול בינו לבין אחיו".

"זה מגוחך שאני צריכה לאמץ ילדים שמבחינה גנטית הם שלי וששמי כתוב בתעודת הלידה הרשמית שלהם, ומה יקרה אם ארצה לקחת אותם לבית חולים ובעלי יהיה בחו"ל, בבית החולים ידרשו לוודא שאני אמם ולא אוכל לעשות זאת, כמובן שאין מה לדבר על הטבות וחופשת היריון", אמרה אז האם. "עברתי דברים קשים מאוד כדי שהם יהיו שלי בצורה ביולוגית ולא אצטרך לאמץ. למה לשים תווית על הילדים כשהם בכלל לא מאומצים? הילדים האלו הם שלנו בדיוק כמו שהילד שילדתי הוא שלנו. למה להם לעשות זאת?".

היא הוסיפה בריאיון, "החשש הגדול שלי הוא שניתקע עם הילדים למשך זמן רב בחו"ל. אין להם שם ביטוח רפואי, וייתכן שבשל העובדה שיוולדו תאומים, הם יזדקקו לפגייה ולטיפול רפואי, ולא אוכל להעניק להם את הדברים הללו בגלל שטויות, בגלל שלא מכירים בי כאמא".

הדיווח הראשון הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת