הוחלט: מיכל האמוניה יועבר מחיפה

מיכל האמוניה בחיפה, שהיה מוקד למחלוקת בין המשרד להגנת הסביבה, משרד התמ"ת ופעילי איכות סביבה יועתק ממקומו במפרץ. כך הוחלט היום על ידי שני משרדי הממשלה. במקום המיכל, תישקל אפשרות להקים מפעל לייצור אמוניה בישראל - ובכך לבטל את הצורך בייבוא החומר הכימי דרך הים

מפרץ חיפה. ארכיון (AP)

הוכרע הקרב על מיכל האמוניה בחיפה: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ושר התמ"ת שלום שמחון החליטו כי המיכל, הנמצא במפרץ חיפה, יועתק ממקומו וכן כי תיבחן אפשרות להקמת מפעל לייצור אמוניה בישראל.

מיכל האמוניה בחיפה אמנם עומד בתקנים בינלאומיים מבחינת קרבתו לאזורי אוכלוסייה ואפילו עולה על הסטנדרט העולמי מבחינת רמת המיגון, אך בכל זאת הוחלט להעבירו, בעיקר משיקול ביטחוני. אחרי מלחמת לבנון השנייה, בה התבררה רגישותו של העורף הישראלי, נבחן מחדש מיקומו של המיכל וכאמור, הוחלט בסופו של דבר להעתיקו ממקומו.

"התמ"ת יפעל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה למציאת המתווה הראוי שיתאים לצרכים התעשייתיים מצד אחד, ולמרכיבים הסביבתיים ובטיחותיים מצד שני", אמר השר שלום שמחון על ההחלטה, "החשיבות של קיום תעשייה ידידותית לסביבה ברורה לנו".

השר ארדן הוסיף: "פעילות מיכל האמוניה לא יכולה לבוא על חשבון בטיחות הציבור. אמשיך לקדם מדיניות של הרחקת מפעלי תעשייה מסוכנים מקרבת אזורי מגורים כך שתתאפשר פעילות תקינה של המפעלים תוך מינימום סיכון לאוכלוסייה".

כעת תיבחן אפשרות להקמת מפעל לייצור אמוניה מגז טבעי בישראל, ובכך לבטל את הצורך בייבוא דרך הים ובאחסון בנמלים. מבדיקת משרד התמ"ת עולה כי מפעל אחד כזה יכול לספק את כלל תצרוכת האמוניה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת