חשש: כתם הנפט יגיע עד למי מפרץ אילת

במשרד להגנת הסביבה מזהירים כי הגשמים הצפויים בשבוע הקרוב עלולים לגרום לסחף מסוכן שיגרום לכתמי הנפט שדלפו להגיע עד למפרץ אילת. מנהל מחוז הדרום במשרד הנחה את קצא"א לפעול לשאוב ולסלק את כתמי הנפט מהאזור במהירות הרבה ביותר

כתמי הנפט בדרום, השבוע (המשרד להגנת הסביבה)

אחד האסונות האקולוגים החמורים בתולדות המדינה עלול להפוך לגרוע עוד יותר: מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה הנחה את חברת קצא"א שאחראים לצינור הנפט שממנו התרחשה הדליפה בערבה להגדיל את כמות הכלים העוסקים בשאיבת כתמי הנפט וסילוקם מהאזור, זאת מתוך חשש כי מזג האוויר החורפי עלול לגרום להרחבת האזורים שנפגעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ישיבת הערכת מצב שהתקיימה אמש עם אנשי המשרד, רשות הטבע והגנים וחברת קצא״א העלה מנהל המחוז, גיא סמט, חשש כי הגשם שצפוי לרדת השבוע יגרום לשיטפונות שיפזרו את הנפט על שטחים נרחבים, יגדילו את הזיהום ואף יגרמו לכך שהוא יגיע עד למי מפרץ אילת.

אמש החלה החברה שאחראית לקו צינור הנפט לפנות קרקע ספוגה בחומר הרעיל אל אתר פסולת מורשה, וזאת בנוסף למאמצים לשאוב את הנפט מהאדמה. למרות הפעולות הקדחתניות שנעשות בשטח, כבר ניתן להבחין בעקבות של בעלי חיים רבים בתוך ערוץ הנפט שעלולים להיפגע מכך אנושות.

בבדיקות שערכו אנשי המשרד לאיכות הסביבה אתמול נמצאו ריכוזים חריגים של חומר רעיל, מסוכן ומסרטן בשם בנזן על כביש 90 סמוך לישוב באר אורה. במקום עצמו ובאילת לא נמצאו עדיין ערכים חריגים, אך הדבר כאמור עלול להשתנות עם הגעת הגשם הסוחף במהלך השבוע.

"הנזק הוא עצום לשמורה, אנחנו רואים כרגע שיטים שמוצפים בדלק גולמי, ממש שוחים בתוך דלק", סיפר בצער גיא סמט לחדשות 2. "כל השמורה עצמה למעשה מזוהמת לכל אורכה - כל גב, כל ערוצון וכל נחל מלא בחומר שחור".

על פי הערכות, שלושה מיליון ליטרים של נפט בקעו מהצינור שנפגע, שחירבו את שמורת הטבע הנדירה ועלולים להביא למותם של אלפי חיות בר. אנשי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים ממשיכים כל העת בעבודות שאיבת הדלק, אבל כפי שנראה מדובר במרוץ נגד הזמן.